Historia franka szwajcarskiego

flaga szwajcarskaO franku szwajcarskim najczęściej można usłyszeć w kontekście problemów ze spłatą kredytu. Tymczasem jest to pieniądz, który należy do prawdziwej elity systemu walutowego i ma bardzo ciekawą historię. Wprowadzony stosunkowo późno, musiał długo walczyć o uzyskanie silnej pozycji.

Frank szwajcarski wprowadzono w 1850 r. i przez bardzo długi czas istniał w cieniu franka francuskiego. Ten późny debiut został poprzedzony bardzo intensywnym rozwojem gospodarki kraju, która miały później zadecydować o sukcesie waluty. Na początku XIX wieku w Szwajcarii obowiązywała konkurencja dotycząca bicia monety. Zajmowały się tym na przykład kantony, gminy oraz klasztory. Szwajcarzy zaczęli jednak coraz bardziej uświadamiać sobie konieczność posiadania wspólnej waluty. W obiegu znajdowało się wiele różnych monet, a także banknotów emitowanych przez banki, co powodowało chaos i utrudniało przeprowadzanie transakcji.

W 1850 r. na mocy Federalnej Ustawy Monetarnej wprowadzono ujednolicony standard franka, który miał obowiązywać w całym państwie. Pierwsze monety wybito w Strasburgu oraz Paryżu, ponieważ żadna prywatna, szwajcarska mennica nie była w stanie podołać temu zadaniu. Oficjalną Mennice Federalną ustanowiono dopiero w 1840 r. Pomimo wprowadzenia franka szwajcarskiego, nadal zdecydowana większość używanych monet była obcego pochodzenia. Pieniądze pozostające w obiegu pochodziły głównie z Włoch i Francji.

Kolejnym krokiem do ujednolicenia systemu monetarnego w Szwajcarii było utworzenie tak zwanej Łacińskiej Unii Monetarnej, która początkowo zrzeszała Włochy, Belgię, Francję oraz Szwajcarię. Traktat szczegółowo regulował między innymi czystość, masę, kształt i kolor, a także kurs wymiany srebrnych i złotych monet. Łacińska Unia Monetarna istniała do 1926 r. Od chwili jej rozwiązania jedynym prawnym środkiem płatniczym na terenie Szwajcarii jest frank szwajcarski.

Kurs franka szwajcarskiego jest obecnie śledzony przez wiele osób głównie z powodu kredytów. Warto jednak pamiętać, że jest to również bardzo ciekawa waluta o interesującej historii, którą warto bliżej poznać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *