Jak poprawić zdolność kredytową?

10 wskazówek dla każdego przyszłego kredytobiorcy!

Nie spłacasz jeszcze kredytu hipotecznego w polskiej walucie (w PLN)? Jako przyszły właściciel kredytu mieszkaniowego (osoba stale obserwująca : rynek kredytów mieszkaniowych i rynek nieruchomości) na pewno wiesz, że na początku 2013 roku stawki WIBOR (Co to jest WIBOR? To wskaźnik na podstawie, którego określana jest wysokość oprocentowania wszystkich kredytów hipotecznych! ), kolejny raz obniżyła (Pierwsza obniżka miała miejsce na początku listopada 2012 roku! Rata kredytu mieszkaniowego w PLN obniżyła się w sumie już o 11 procent!)! Uważasz, że to najlepszy moment na to aby zaciągnąć własny kredyt mieszkaniowy (Nie śpiesz się! I wybierz najlepszy dla siebie kredyt hipoteczny! Ranking kredytów mieszkaniowych już niebawem ukaże się w Naszym serwisie!)? Wiesz o tym, że (a My tylko utwierdzimy Cię w Twoim przekonaniu!) niższy WIBOR, to również niższe oprocentowanie (niższa Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania – RRSO), niższa rata (Rata malejąca, rata równa czy rata rosnąca? Która rata „uniesie” Twoją zdolność kredytową najwyżej? Rata równa!), i większa kwota kredytu (większa zdolność kredytowa!).

Nasza zdolność kredytowa (podczas kolejnych miesięcy!) będzie się powiększać? Zdecydowanie tak! Już wkrótce Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wprowadzi w życie nową (odświeżoną!) Rekomendacje S (Jak zmieni się Rekomendacja S? Otóż Nasza zdolność kredytowa nie będzie obliczana już tylko na 25 lat, a na 30! Eksperci wskazują na to, że to 5 – letnie wydłużenie podniesie Naszą zdolność kredytową o niemniej niż 6 punktów procentowych!), a Nasza zdolność kredytowa (zdolność kredytowa wszystkich kredytobiorców!) zwiększy się nawet o 8 procent! Zapamiętajmy (zachowajmy w pamięci tę zależność!) : Mniejszy WIBOR to mniejsze oprocentowanie kredytu i wyższa zdolność kredytowa!

Dlaczego Nasza zdolność kredytowa (zdolność do kredytu) w następnych miesiącach będzie się podwyższać (a nie obniżać?)? Rada Polityki Pieniężnej głośno (nie skrycie!) zapowiada dalsze obniżki stóp procentowych (Niższe stopy procentowe oznaczają niższe oprocentowanie kredytu zarazem dla przyszłych i obecnych kredytobiorców hipotecznych!)!

Wiesz już, jak wysoka powinna być Twoja zdolność kredytowa? 66% procent Polaków (i „nadchodzących” właścicieli kredytów hipotecznych) zamierza kupić mieszkanie za (nie więcej niż!) 300 tysięcy złotych (Ty także?)!

Dlaczego warto (już dziś) pomyśleć o „udoskonaleniu” (wzniesieniu!) swojej (Twojej!) zdolności kredytowej? Dlatego, że w tym roku na rynku kredytów mieszkaniowych nastąpi wiele zmian!

Po pierwsze z rynku znikną kredyty hipoteczne w walutach obcych (Banki całkowicie wycofają je z oferty! Warto wspomnieć o tym, że w ostatnim czasie Komisja Nadzoru Finansowego znacznie ograniczyła dostęp do nich. Ilość kredytów mieszkaniowych w obcej walucie w ostatnim kwartale 2012 roku, stanowiła zaledwie 2 – 3 procenty wszystkich kredytów hipotecznych! Czy a więc usunięcie walutowych kredytów mieszkaniowych spośród produktów kredytowych – hipotecznych to duża zmiana dla „następnych” kredytobiorców? Nieduża! Jednakże większość przyszłych kredytobiorców uważa, że kredyt mieszkaniowy w obcej walucie jest tańszy od kredytu w polskiej walucie).

Po drugie banki będą wymagać od Nas wkładu własnego (Kredyt na 100 procent wartości nieruchomości nie będzie dostępny w żadnym banku!). Kto ustali wysokość minimalnego (najmniejszego!) wkładu własnego (KNF, kredytobiorcy czy kredytodawcy?)? W pierwszej kolejności minimalny wkład własny zostanie wyznaczony przez banki (Kredytodawcy sami będą decydować o wielkości wkładu własnego swoich kredytobiorców!)! Z początkiem 2014 roku, to Komisja Nadzoru Finansowego określi wysokość wymaganego (obowiązkowego!) wkładu własnego (w kupno nieruchomości!) : od początku do końca 2014 roku – 10% wartości nabywanej nieruchomości, od początku 2015 roku – 20%. Obowiązek posiadania (wniesienia) wkładu własnego za skutkuje : zmniejszeniem (ogólnej) liczby kredytobiorców przesadnie (zbyt wysoko!) zadłużonych i…”zminimalizowaniem” Naszej („wyjściowej!) zdolności kredytowej. Jak poprawić Naszą zdolność kredytową? Zastosować w praktyce wszystkie poniższe 10 wskazówek!

Pożegnaj się z kartą kredytową w swoim portfelu!

Odstąpienie od kredytu w Naszej karcie kredytowej może „ulepszyć” Naszą zdolność kredytową nawet o 1/6! Limit (kredytowy) w Twojej karcie kredytowej to 15 tysięcy złotych? „Odrzuć” kartę kredytową (tuż po spłacie zadłużenia!) i podnieś swoją zdolność do kredytu aż o 15 puntów procentowych!

Usuń debet ze swojego konta!

Do Twojego rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowego (ROR – u) „przypisany jest” debet (limit w koncie osobistym!)? Usuń go (Posiadasz internetowy dostęp do konta bankowego, możesz to zrobić za jednym kliknięciem myszki!) i przystąp do kredytu mieszkaniowego większego o kilkanaście tysięcy złotych(Jesteś właściciele 4 tysięcznego debetu na koncie? Po jego spłacie i likwidacji, będziesz mógł złożyć wniosek o kredyt mieszkaniowy wyższy o 16 tysięcy złotych!)!

Spłać przed terminem wszystkie kredyty ratalne!

Kilka miesięcy temu kupiłeś na raty nowy telewizor, pralkę i odkurzacz? Comiesięczna rata jednego kredytu to 50 złotych? Jeśli spłacisz wszystkie 3 kredyty przed czasem („Uwolnisz” swoje konto kredytowe od tych zobowiązań), to Twoja zdolność kredytowa wzrośnie o 25 tysięcy złotych!

Znajdź jeszcze jednego kredytobiorcę!

(Może o tym nie wiesz, ale) Nie musisz być jedynym kredytobiorcą (właścicielem!) kredytu mieszkaniowego! O kredyt mieszkaniowy razem z Tobą mogą wystąpić inne osoby (wówczas wszyscy zostaniecie współwłaścicielami kredytu!) np. Twoja żona, Twoi rodzice, Twoje rodzeństwo, Twoi przyjaciele! Twoja zdolność kredytowa podniesie się…? „Przyrost” Twojej zdolności kredytowej uzależniony jest od…? Od dochodów „przyłączonych” do Twojego kredytu kredytobiorców! UWAGA! W dniu spłaty ostatniej raty kredytu żaden z współkredytobiorców nie powinien mieć więcej niż 70 lat!

Kredyt mieszkaniowy spłać w ratach równych

(Nie potrafisz zdecydować?) W jakich ratach spłacić kredyt mieszkaniowy? W ratach równych, rosnących czy malejących? Jeżeli zależy Nam na „ulepszeniu” Naszej zdolności kredytowej, to w ratach równych (Dlaczego? Dlatego, że raty równe są zawsze mniejsze na początku kredytu! A każdy kredytodawca określa Naszą zdolność do spłaty kredytu na podstawie…? Na podstawie wysokości pierwszej raty! Im mniejsza jest Twoja rata kredytowa tym większa jest Twoja zdolność kredytowa)!

Ogranicz ilość zbędnych wydatków!

(Dziś!) Każdy bank poprosi Cię o przedstawienie wyciągu (e – wyciągu) z Twojego rachunku bankowego! Jak dużo (co miesiąc) wydajesz pieniędzy bez („starannego”!) zastanowienia? Zmniejsz ilość wydawanych pieniędzy (na rzeczy zbędne!), a Twój bank na pewno podwyższy Twoją zdolność kredytową (Doceni Twoją rozwagę finansową)!

Poszukaj banku, który weźmie pod uwagę premie i prowizje przy Twoim wynagrodzeniu

Twoje wynagrodzenie składa się z : wynagrodzenie podstawowego (podstawy), premii oraz prowizji? Znajdź (wprowadź na listę potencjalnych kredytodawców!) banki, które „biorą pod uwagę” wszystkie „składniki” Twojej pensji!

Sprzedaj auto!

Wystaw na sprzedaż swój samochód, a (zaraz po sprzedaży) Twoja zdolność kredytowa polepszy się o niemniej niż 10 tysięcy złotych! Wszyscy kredytodawcy (banki, które mogą Nam udzielić kredytu mieszkaniowego!) uważają, że skoro mamy samochód, to co miesiąc z Naszego portfela „ucieka” co najmniej 500 złotych (Bank w żaden sposób nie obniży tej kwoty comiesięcznego obciążenia dla Naszego budżetu! Nawet wówczas gdy powiemy, że samochodem jeździmy tylko w weekendy!)!

Poproś pracodawcę o podwyżkę!

Nie wstydź się (nie krępuj!) poprosić swojego pracodawcę o podwyżkę. Opowiedz mu o swoich planach (zamiarach) mieszkaniowych (powiedz wprost, że planujesz złożyć wniosek o kredyt mieszkaniowy!) i wskaż na swoje dokonania w pracy (na zaangażowanie w każdy wykonywany projekt!)

Załóż konto u swojego kredytodawcy

Nie masz już żadnych wątpliwości, kto zostanie Twoim kredytodawcą (kto pożyczy Ci pieniądze na zakup mieszkania!)? Załóż konto w tym banku (Jeśli istnieje taka możliwość, to przenieś tu swoje oszczędności). Każdy lojalny klient (klient, który korzysta z kilku produktów!) może liczyć na to, że…? Że jego zdolność kredytowa ulegnie poprawie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *