Kiedy warto wziąć pożyczkę, a kiedy lepiej nie

Pożyczki w dzisiejszych czasach są bardzo chętnie podejmowanymi świadczeniami finansowymi, zarówno w bankach, jak i parabankach. Atrakcyjne oprocentowanie, długi okres spłaty czy możliwość otrzymania dodatkowych bonusów to tylko niektóre z czynników, które zachęcają Kiedy wziąć pożyczkę pożyczkobiorców po sięgnięcie po pożyczkę. Czy jednak zawsze warto ją brać?

Przede wszystkim nie warto decydować się na kolejne zadłużenie, jeżeli już i tak nie posiadamy stabilnej sytuacji finansowej. Niestety ciągle wiele osób się na to decyduje, wychodząc z założenia, że w ten sposób w końcu spłaci kredyt czy pożyczkę, jednakże wówczas nawet jak się to uda, to trzeba spłacać kolejny, przez co wpada się w tak zwaną spiralę kredytową, z której niestety trudno jest się wydostać. Dlatego decydując się już na taki krok warto przejrzeć oferty niektórych instytucji parabankowych, z których wcześniej się nie korzystało – liczyć bowiem wówczas można na pierwszą pożyczkę 0%, czasami w wysokości nawet i do 1000 zł na okres maksymalnie do 30 dni (tak jest na przykład w VIVUS, w VIA SMS pożyczymy do 500 zł, natomiast w NetCredit – do 600 zł). Trzeba jednak pamiętać, że i to zadłużenie przyjdzie nam spłacić.

Z tych samych produktów finansowych skorzystać można również w przypadku, kiedy chcemy zdecydować się na przykład na szkolenie pozwalające zdobyć lepszą pracę czy też w sytuacji chwilowego braku pieniędzy (kiedy trzeba zapłacić rachunki, bo inaczej odetną wodę lub inne media). Szybkie pożyczki można przeznaczyć bowiem na dowolny cel, którego nie ma potrzeby ujawniać w składanych wnioskach. Pożyczki warto także brać w momencie, kiedy mamy wysoką gwarancję tego, że w niedługim czasie będziemy mieli przypływ funduszy z tytułu na przykład wykonywanej pracy lub pożyczonych komuś pieniędzy. Potrzeba chwili jest bardzo częstym motorem napędzającym, jeżeli chodzi o zaciąganie pożyczki. Może to być spowodowane atrakcyjną promocją na jakiś produkt, który od dawna chcemy kupić, jednakże do tej pory był poza zasięgiem naszych możliwości finansowych. Jeżeli biorąc pożyczkę kupimy go znacznie taniej, to także będzie to dobra decyzja.

2 komentarze

  1. Małym pożyczkom towarzyszą także duże, gdzie pod zastaw jest z reguły nieruchomość (np. Speed Cash Polska). Pozytywna weryfikacja jest tu bardziej prawdopodobna niż w banku, na przeszkodzie nie stoi ani historia kredytowa, ani zadłużenie. Pożyczki tego typu mogą pełnić rolę pożyczki konsolidacyjnej, a ich koszt obsługi nie jest duży w zestawieniu z kosztami obsługi kredytów bankowych bez zabezpieczenia (tzw. „gotówek”).

  2. Poza małymi pożyczkami są jeszcze duże – pod zastaw nieruchomości. Duże firmy z doświadczeniem na rynku (np. speed cash polska) są w stanie przygotować ofertę dostosowaną do konkretnych możliwości. To rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują dużych sum, a z wielu przyczyn na kredyt bankowy nie mogą liczyć, np. brak tradycyjnej zdolności, negatywna historia kredytowa, niewystarczająco dobry BIK czy też presja czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *