Leasing konsumencki

Czym jest leasing

Leasing stanowi umowę cywilnoprawną między finansującym i korzystającym czyli leasingodawcą i leasingobiorcą. Ten pierwszy przekazuje leasingobiorcy prawo do użytkowania określonej rzeczy na wyznaczony w umowie czas w zamian za raty leasingowe. Lease to angielski termin oznaczający “dzierżawić” lub “nająć”. Polskie prawo nakazuje by leasingodawca oferował daną rzecz w ramach prowadzenia swojej działalności gospodarczej. A opłaty za korzystanie z tej rzeczy muszą być równoważne jej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu jej nabycia.

Gdy mowa o leasingu to przede wszystkim przychodzi nam na myśl samochód, jako że to właśnie on jest najczęstszym przedmiotem umowy leasingowej. Z uwagi na dużo zalet płynących z tego rodzaju użytkowania auta, w tym możliwość wliczenia opłat w koszty prowadzenia firmy, wiele Polaków decyduje się na taką formę umowy. Ponadto duże znaczenie ma także fakt, że leasingować można zarówno pojazdy osobowe jak i ciężarowe lub innego specjalnego przeznaczenia, jak np. ciągniki czy koparki. Co więcej nie ma żadnych przeciwwskazań by przedmiotem tej cywilnoprawnej umowy były rzeczy wcześniej używane, na co bardzo chętnie przystają osoby zainteresowano kilkuletnimi modelami samochodów.

Mężczyzna kieruje pojazdem
Leasing kojarzony jest przede wszystkim z użytkowaniem samochodów, jest także dobrą alternatywą dla kredytów gotówkowych

Leasing konsumencki

Leasing to obecnie bardzo powszechny sposób finansowania różnych dóbr. Z uwagi na swoją prostotę oraz znacznie uproszczone formalności umowa leasingowa cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród wielu przedsiębiorców. W odróżnieniu jednak od tradycyjnego finansowania leasingowego, leasing konsumencki to oferta skierowana do osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Jest analogiczny do kredytów gotówkowych świadczonych przez banki komercyjne, choć obok cech typowego kredytu posiada także pewne znamiona dzierżawy. Polega bowiem na tym, że tak jak w typowym leasingu, leasingodawca zobowiązuje się do zakupu na rzecz leasingobiorcy czyli określonej rzeczy, za którą ten drugi musi zapłacić w formie ratalnej w wyznaczonym w umowie harmonogramie. W odróżnieniu od kredytu, w leasingu konsumencki, odbiorca nie nabywa lecz korzysta z danej rzeczy. Niestety leasingu konsumpcyjnego nie da się skonsolidować w banku, zaś kredyt samochodowy, o czym możemy dowiedzieć się https://gg2010.pl ze strony, jak najbardziej. Nie mniej ze względu na mało skomplikowaną procedurę aplikowania o leasing wielu konsumentów decyduje się właśnie na taką formę finansowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *