Leasing samochodu osobowego: lista korzyści

Leasing jest coraz popularniejszą forma finansowania samochodów osobowych. Jego zalety doceniają zwłaszcza właściciele firm. To właśnie oni osiągną największe korzyści z podpisania umowy leasingowej. O jakich korzyściach mowa? Sprawdźmy.

Leasing zdobywa w naszym kraju coraz szersze grono zwolenników. Choć taki sposób finansowania dóbr nie jest jeszcze tak popularny jak w krajach Europy Zachodniej, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że w ciągu najbliższych kilku lat dorównamy w tym aspekcie Niemcom, Francji czy Wielkiej Brytanii. Zwłaszcza, że dynamika polskiego rynku leasingu jest naprawdę imponująca. Jak pokazują dane, udostępnione przez Polski Związek Leasingu, wzrost polskiej branży leasingowej w I kw. 2017r. wyniósł aż 12,7 proc. w porównaniu do tego samego okresu w 2016 r.

Korzyści podatkowe wynikające z leasingu samochodu osobowego

Za wzrostem zainteresowania leasingiem stoi z całą pewnością szereg korzyści, czekających na leasingobiorców. Korzyści te są szczególnie atrakcyjne dla przedsiębiorców. Jedną z najważniejszych jest możliwość obniżenia podstawy opodatkowania i wygenerowania całkiem sporych oszczędności.

Jeśli wybierzesz leasing operacyjny, będziesz mógł zaliczyć w poczet kosztów zarówno odsetkową, jak i kapitałową część raty odsetkowej, czynsz inicjalny (opłatę wstępną) oraz opłaty związane z bieżącą eksploatacją pojazdu. Leasingodawca, jako formalny właściciel auta, będzie miał obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych.
wozek
Jeśli zdecydujesz leasing finansowy zmniejszysz podstawę opodatkowania o odsetkową część raty leasingowej oraz opłaty związane z eksploatacją auta. W przypadku leasingu finansowego, na Twoich barkach spocznie obowiązek amortyzacji pojazdu.

Brak konieczności angażowania własnych środków finansowych

Leasing samochodu osobowego umożliwia rozwój firmowej floty bez konieczności angażowania wysokich środków własnych. A to dla wielu przedsiębiorców będzie ogromnym walorem. Zaciągnięcie kredytu bankowego wiąże się zazwyczaj z koniecznością uiszczenia wkładu własnego. Wybierając leasing możesz ograniczyć wysokość czynszu inicjalnego nawet do 0 proc. Oznacza to, że będziesz mógł użytkować auto nie płacąc ani złotówki. Takie rozwiązanie okaże się szczególnie wartościowe dla firm, które nie posiadają dużego kapitału, dopiero rozpoczynają działalność i wszystkie „wolne” środki przeznaczają na zaspokajanie bieżących potrzeb przedsiębiorstwa.

Uproszczona procedura wnioskowania

Uzyskanie leasingu jest zdecydowanie prostsze niż otrzymanie kredytu bankowego. Ponieważ przedmiot umowy jest formalnie własnością leasingodawcy, to w przypadku jakichkolwiek problemów z płatnością, może on zwyczajnie zarządzać zwrotu auta. Takie zabezpieczenie umożliwia ograniczenie niezbędnych formalności do minimum i znacznie upraszcza procedury wnioskowania o leasing.

Umowę leasingową mogą podpisać podmioty, które działają na rynku bardzo krótko. Dla takich firm leasing często staje się jedyną szansą na powiększenie floty i rozwój działalności.

Możliwość unowocześniania floty

Fakt, że przedmiot umowy leasingowej formalnie pozostaje własnością leasingodawcy dla wielu osób stanowi sporą wadę. Warto jednak spojrzeć na tę kwestię z innego punktu widzenia.

Jeśli prowadzisz firmę, bardzo prawdopodobne jest, że za jakiś czas zechcesz unowocześnić auta, dostosowując flotę do zmieniających się potrzeb i sytuacji na rynku. Po zakończeniu umowy leasingowej będziesz mógł zwrócić leasingodawcy użytkowane pojazdy i… podpisać kolejną umowę, której przedmiotem będą nowocześniejsze i lepiej wyposażone modele. Dodatkowo, nie poniesiesz z tego tytułu żadnych kosztów.

Czy wiesz, że korzystając z oferty Toyota Leasing będziesz mógł wymienić pojazd na nowy nawet po 3-4 latach użytkowania? Leasing SMARTPLAN, bo o nim właśnie mowa, to możliwość obniżenia wysokości raty nawet o 60 proc., niskie i przewidywalne koszty użytkowania pojazdów oraz gwarancja odkupu auta przez dealera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *