Jak oszczędzać dla dziecka? Oszczędności tylko dla Twojej pociechy.

Szukasz odpowiedzi na następujące pytania : Z jakiej racji część z Nas oszczędza pieniądze, a część nie? Czemuż części kwitną oszczędności, a części nie? Bez wątpienia wpływ na to ma cały szereg okoliczności. Poniżej przedstawiamy wyniki badań bezpośrednio odnoszących się do smykałki do gromadzenia oszczędności. Prawda jest taka, że nauka w dalszym ciągu w niewielkim stopniu rozumie Nasze działanie względem oszczędzania. Czołowa teoria ekonomiczna specjalizująca się w tym temacie, skonstruowana przez Franka Modiglianiego i nagrodzona nagrodą Nobla w 1985 roku, została oparta o tak zwaną teorię cyklu życia. Wynika z niej, iż dążenie do kumulowania pieniędzy uzależnione jest głównie przez wiek i etap życia w jakim jesteśmy. Niewątpliwie najwięcej oszczędzamy podczas ożywania Naszej kariery zawodowej. Czy wiedziałeś o tym, że na początku, jak i po doprowadzeniu do końca, zdecydowana większość osób zbiera najmniej oszczędności, niektórzy nie odkładają nic? Domyślasz się, z jakiej przyczyny? Otóż w pierwszym przypadku – wzbogaca się, a pieniądze pochłaniane są przez aktualne potrzeby, w drugim – pojawia się faza korzystania z wcześniej zgromadzonych pieniędzy. Przypuszczałeś, iż najwyższą tendencje do oszczędzają posiadają osoby w wieku od 40 do 55 roku życia, to wówczas normalna kariera zawodowa nabiera rozmachu, co wiąże się ze wzrostem dochodu, zaś dystans do jej zakończenia skraca się, myśl o emeryturze staje się coraz bardziej rzeczywista. Ów koncepcja znajduje odzwierciedlanie w realiach na polskim gruncie? Sprawdźmy. Audyt Bankowości Detalicznej Instytutu Pentor i diagnozy społecznej Janusza Czaplińska wskazuje na to, iż najwięcej mają osoby w wieku od 40 do 60 lat. Co ciekawe w efekcie obserwacji zachowania tej grupy społecznej wynikło, że cechują się ona najwyższym zaangażowaniem w inwestowanie m.in. w fundusze inwestycyjne. Bez wątpienia z większą częstotliwości pieniądze odkładają małżeństwa/związki bez dzieci, małżeństwa/związki z jednym bądź dwójką dzieci, jak także osoby nie w związku małżeńskim/partnerskim. Osoby te najczęściej magazynują pieniądze na tzw. czarną godzinę, na niezaplanowane wydatki, na nieprzewidziane trudności finansowe, i na jesień życia.

układający monety
Nie zawsze wiemy jak ale na pewno warto oszczędzać.

Myślisz o tym, aby zacząć oszczędzać na jutro nie swoje, a swojej pociechy? Mamy dla Ciebie bardzo dobrą wiadomość. Mianowicie. Odkładanie pieniędzy nie jest tak wyczerpujące, jak większość z Nas zakłada. Pod warunkiem, iż będziemy oszczędzać bezustannie. Eksperci nie mają najmniejszych wątpliwości, im krócej będziemy odkładać w czasie inicjacje oszczędzania – tym prędzej zgromadzimy środki na określony przez Nasz cel. Masz zamiar zbierać na studia swojej pociechy, dom/mieszkanie, start firmy? W jaki sposób? W skarpecie? W banku? Inwestując? Pewne jest to, iż chowanie oszczędności pod poduszką nie wiąże się z żadnymi profitami. Pomyśl o założeniu lokaty, konta oszczędnościowego, poszukaj odpowiedzi na następujące pytanie : co to jest procent składany? Otóż zgodne z definicją także nieduże sumy pieniądze odkładane regularnie przez dłuższy czas przyniosą niemałe korzyści. Warto wiedzieć, iż bank dolicza odsetki zarówno od wpłaconych przez Nas środków, jak i od poprzednio doliczonych odsetek – podsumowując przychody doliczane są od stale rosnącej kwoty pieniędzy.

Przyjrzyjmy się kilku scenariuszom, przyjmując następujące założenia. Zakładamy, że przez najbliższe 18 lat co miesiąc na rachunek oszczędnościowego Naszego dziecka wpłynie 200, 300 bądź 500 złotych. Rachunek oszczędnościowy oprocentowany jest na 4 procent w skali roku, natomiast kapitalizacja odsetek ma miejsce raz w miesiącu. Wysokość od zysków kapitałowych nie zmienia się i wynosi 19%. Po 18 latach uda się Nam zaoszczędzić : 63 tysiące 648 złotych i 90 groszy – w przypadku pierwszego scenariusza, 95 tysięcy 473 złote oraz 27 groszy – drugi scenariusz, 159 tysięcy 122 złote i 50 groszy – i trzeci.

Na początek określ sumę pieniędzy, jaką mógłbyś odłożyć codziennie/co tydzień/co miesiąc/raz w roku, nie narażając budżetu domowego na niepotrzebne zawirowania. Pamiętaj o swoich potrzebach, nie trać motywacji, i nie pożyczaj od innych – odkładanie pieniędzy dla Twojego dziecka nie ma być dla Ciebie nieprzyjemne.
Nie zapominajmy o tym, że gdy rośnie inflacja zazwyczaj wzrastają także Nasze dochody – a więc po kilku latach na konto oszczędnościowe być może będziesz wpłacał więcej pieniędzy. Pod uwagę należy wziąć także to, iż wzrost Naszego doświadczenia zawodowego może zaskutkować przyrostem pensji. Wzrosnąć może także oprocentowanie Naszych oszczędności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *