Parabanki – zalety i wady

Lista parabanków działających w naszym kraju stale się wydłuża. Coraz to nowe firmy pragną zawojować rynek pożyczek pozabankowych. Wygląda na to, że ten rodzaj biznesu jest bardzo opłacalny dla ich właścicieli, ale czy współpraca z parabankami jest równie korzystna dla ich klientów?

Na to pytanie nie sposób udzielić jednoznaczniej odpowiedzi. Dla wielu osób firmy udzielające pożyczek pozabankowych bywają przysłowiową ostatnią deską ratunku. W sytuacji, gdy nie można liczyć na pomoc rodziny lub znajomych, bank odmawia kredytu, a potrzebna jest gotówka – w parabanku można ją pożyczyć bez większych problemów. Taka usługa sporo kosztuje, dlatego oceniając opłacalność chwilówek z punktu widzenia pożyczkobiorcy, należy przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie, czy koszt pożyczki jest adekwatny do stopnia udogodnień proceduralnych i formalnych oferowanych przez sektor pozabankowy.

kobieta podopisuje umowę w towarzystwie dwóch mężczyzn
Po stronie zalet pożyczek parabankowych: szybkość i łatwy dostęp. Główną wadą są dużo wyższe koszty w porównaniu do pożyczek z banków.

Zalety pożyczek parabankowych

Szybkość i uproszczone procedury uzyskania pożyczki – to dwie główne zalety parabanków decydujące o ich popularności. W niektórych z nich pieniądze można uzyskać w ciągu kilkunastu (maksimum kilkudziesięciu) minut od rejestracji i / lub złożenia wniosku o pożyczkę. Kolejne zalety to:

  • ograniczenie formalności do niezbędnego minimum – umowa pożyczki zawierana jest drogą elektroniczna, a ocena wypłacalności klienta odbywa się na podstawie jego własnych deklaracji. Przy wnioskowaniu o kolejne pożyczki większość parabanków nie wymaga ponownego składania oświadczeń finansowych – wystarczają im dane podane podczas rejestracji,
  • nawet osoby zadłużone, wpisane do rejestrów typu BIK, BIG czy KRD mogą pożyczać pieniądze w firmach pożyczkowych. Wszystkie parabanki sprawdzają swoich klientów w biurach informacji gospodarczych, ale wpisy w tych rejestrach nie muszą dyskwalifikować potencjalnych pożyczkobiorców.

Wady pożyczek pozabankowych

Gotowość poniesienia większego ryzyka finansowego i szybkość działania sprawiają, że firmy udzielające pożyczek pozabankowych zyskują solidne argumenty uzasadniające windowanie kosztów udzielanych pożyczek. Co prawda żadna z tych firm nie może pobierać odsetek od pożyczki w wysokości wyższej, niż dopuszczają przepisy, ale dodatkowe opłaty administracyjne i obowiązkowe składki ubezpieczeniowe sprawiają, że koszt pożyczek pozabankowych jest wielokrotnie wyższy niż koszty najdroższych nawet kredytów udzielanych przez banki.
Jeśli w ogóle można mówić o opłacalności pożyczki pozabankowej należałoby brać pod uwagę rzeczywiste chwilówki tj. pożyczki maksymalnie kilkudniowe lub kilkunastodniowe. Wskaźniki RSSO dla pożyczek pozabankowych sięgają wielu tysięcy procent w skali roku. Tak wysoki koszt pożyczki może okazać się ogromnym obciążeniem finansowym dla pożyczkobiorców o wątpliwej wypłacalności. To czynnik, który powinien być decydujący przy podejmowaniu decyzji o skorzystaniu z oferty firm pożyczkowych.

Aktualna lista parabanków działających w Polsce znajduje się na stronie: http://finansowaparabola.pl/parabanki-lista-firm-oferujacych-pozyczki-pozabankowe.html. Zebrano tam dane firm udzielających pożyczek pozabankowych łącznie z podstawowymi informacjami na temat ich ofert.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *