Pożyczki społecznościowe – na czym polegają?

Nowy produkt finansowy, który na polskim rynku pojawił się stosunkowo niedawno, a w krajach zachodniej Europy jest już dobrze znany, to social lending, czyli pożyczki społecznościowe. Przez krótki okres zyskały one sobie spore grono zwolenników i na pewno wzbudziły wielkie zainteresowanie swoją formułą. Jest to ciekawa, alternatywna propozycja dla pożyczkobiorców, a także pożyczkodawców.

Transakcje pożyczkowe w tym przypadku rozpoczynają się od portali internetowych, które stworzone są specjalnie do tego celu. Pierwszym portalem, który zapoczątkował erę social lending był brytyjski Zopa.com. Jego zadaniem było umożliwienie ludziom ubiegania się o szybką i tanią pożyczkę bez koniczności wychodzenia z domu. W Polsce serwisy i produkty pożyczkowe tego rodzaju pojawiły się dopiero w roku 2008.

Idea pożyczek społecznościowych polega na wzajemnym pożyczaniu sobie pieniędzy pomiędzy osobami prywatnymi. Osoby, które potrzebują pieniędzy, mogą znaleźć pożyczkodawców w sieci logując się na specjalnie stworzonych do tego celu portalach internetowych. W tym przypadku to osoby zainteresowane pożyczką ustalają pewne zasady przyznawania ustalonej kwoty. Propozycje pożyczkobiorców trafiają do drugiej grupy zarejestrowanych, czyli inwestorów, którzy na podstawie tabeli ofert mogą zdeklarować się na okresowe przekazanie pewnej ilości środków finansowych. Idea jest więc bardzo prosta i klarowna. Jest to możliwość szybkiego, prostego i taniego uzyskania niezbędnej sumy pieniędzy, za pośrednictwem wygodnego kanału internetowego. Często ten sposób jest znacznie bardziej efektywny niż rozwiązania finansowe oferowane przez tradycyjne placówki bankowe.

Takie serwisy pożyczek społecznościowych funkcjonują na bardzo korzystnych dla obu stron zasadach. Jedną ze specyficznych i charakterystycznych dla tego rodzaju pomysłów cech jest możliwość udzielenia pożyczki jednej osobie przez kilku inwestorów. W ten sposób rozwiązywany jest problem związany z ewentualną nieterminowością spłaty tudzież niemożliwością oddania długu. Ryzyko staje się mniejsze, ponieważ jest rozłożone na kilka osób. Mimo takiego rozwiązania trzeba pamiętać jednak, że w dużej mierze pożyczki społecznościowe bazują na wspólnym zaufaniu pomiędzy pożyczkobiorcami, a inwestorami. Dodatkowe zabezpieczenia to m.in. zaawansowane etapy weryfikacji, które polegają np. na obowiązkowym przesłaniu informacji z dowodu osobistego i podaniu numeru indywidualnego konta bankowego.

Pożyczki społecznościowe to korzystne rozwiązanie dla inwestorów, którzy mają szansę na zwrot inwestycji na podobnym poziomie, co bank – przy znacznym ograniczeniu wszelkiego rodzaju formalności. Pożyczkobiorcy zaś mogą szybko i na podstawie niewielkiej ilości wymaganych dokumentów zyskać na określony termin niezbędne środki finansowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *