Co to jest parabank

Współcześnie coraz częściej spotykamy się ze słowem „parabank”. Jest to jednak termin używany wyłącznie w mowie potocznej, bowiem w terminologii prawnej na próżno szukać jego definicji. Okazuje się jednak, że instytucje określane mianem parabanków są nam świetnie znane, większość z nas z pewnością potrafiłaby wskazać na funkcje, jakie one spełniają na obecnym rynku finansowym. Warto jednak zastanowić się, czym tak naprawdę jest parabank.

Parabank to instytucja, która w ramach swojej działalności gospodarczej świadczy usługi podobne do działalności banków. Udzielane są w parabankach m.in. pożyczki. Obecnie dostępność usług firm tego typu jest bardzo rozległa, choć wciąż większość z nich ma charakter stricte lokalny. Wiele parabanków prowadzi również sprzedaż akwizycyjną, zachęcając potencjalnych klientów do współpracy, zarazem bardzo często usługi parabanków reklamowane są w mediach (szczególnie w Internecie).

Oferty parabanków są zazwyczaj tak skonstruowane, aby mogły z nich skorzystać różnorodne i jak najszersze grupy odbiorców. Charakteryzują się również nieskomplikowanymi procedurami i brakiem wygórowanych wymagań (np. co do wysokości uzyskiwanych dochodów, historii kredytowej czy posiadania umowy o pracę), na jakie często napotykają kredytobiorcy w tradycyjnych bankach. Transakcje finansowe finalizowane są zazwyczaj w postaci szczegółowych umów. Z uwagi na powyższe udogodnienia, oferty pożyczkowe parabanków objęte są zazwyczaj wyższymi kosztami związanymi z oprocentowaniem, odsetkami oraz prowizją pobieraną m.in. za obsługę klienta.

, , , , , , , , , , ,

2 Odpowiedzi do Co to jest parabank

  1. Karolina 4 kwietnia 2013 at 07:08 #

    Dokładnie tak. Takie firmy nie sprawdzają klientów w BIK, dzięki czemu jest to szansa dla tych, których bank nie chce obsłużyć.

  2. Karolina 8 kwietnia 2013 at 00:03 #

    Zazwyczaj tak, ale można to minimalizować. Wystarczy np. zrezygnować z odwiedzin pracownika, pobierającego ratę i wpłacać ją samemu na rachunek.

Dodaj komentarz