Czym są BIK i KRD?

W dzisiejszych czasach w internecie można znaleźć niemal wszystko. W sieci robimy zakupy, szukamy kontrahentów, ale również mamy możliwość sprawdzić na ile nasi klienci są wiarygodni. W tym może pomóc nam Biuro Informacji Kredytowej oraz Krajowy Rejestr Dłużników.

Do czego służy BIK?

Biuro Informacji Kredytowej to instytucja,na której stronach z łatwością znajdziemy informacje zarówno o swojej historii kredytowej jak i potencjalnego kontrahenta. W systemie BIK znajdują się informacje o wszelkich kredytach, pożyczkach pozabankowych oraz tych zaciągniętych w SKOKach. Z łatwością przeanalizujemy historię kredytowa danej jednostki, to czy terminowo spłacała raty, czy nie ma aktualnego zadłużenia.

Poszukując siebie samych w bazie możemy szybko przeanalizować swoją sytuację kredytową i wstępnie dokonać kalkulacji czy bank udzieli nam kredytu. Pożyczkodawca ma możliwość sprawdzenia wiarygodności kredytowej danej osoby niejako od ręki logując się do systemu, dzięki czemu decyzja w sprawie przyznania pożyczki może być natychmiastowa.

pieniądze na laptopie
Ważne skróty: KRD to Krajowy Rejestr Dłużników. BIK to Biuro Informacji Kredytowej.

BIK nie należy się bać. Jest to instytucja jedynie gromadząca niezbędne informacje. Opierając się na danych z 2013 roku warto nadmienić, że blisko 90% zebranych danych miało charakter pozytywny i wskazywało, że klienci terminowo spłacają zadłużenia.

Odpłatnie możesz również samodzielnie sprawdzić swoją historie kredytową i upewnić się czy decyzja banku w sprawie przyszłego kredytu będzie pozytywna. Zakładając konto masz również możliwość sprawdzić czy ktoś niepowołany nie zaciągnął już na twoje nazwisko zadłużenia. W przypadku kiedy zgubiłeś lub skradziono ci dokumenty możesz błyskawicznie zablokować je by ewentualny znalazca czy złodziej nie pokusił się o zaciągnięcie kredytu.

Czym jest KRD?

Krajowy Rejestr Dłużników Biuro Informacji Gospodarczej to instytucja, która przechowuje i udostępnia zainteresowanym informacje o charakterze gospodarczym. Podobnie jak w BIK znajdują się tam dane o terminowych spłatach i aktualnych zadłużeniach, ale co istotniejsze zawiera również spis jednostek zalegających z opłatami. Znajdują się tam informacje zarówno o konsumentach jak i przedsiębiorcach. Łatwo więc można zweryfikować tam przyszłego współpracownika lub klienta. Szczególnie jeśli prowadzimy dużą działalność gospodarczą narażoną na ewentualne dotkliwe straty z tytułu nieuczciwości drugiej strony.

Znalezienie się na liście dłużników nie jest na szczęście takie proste i nie ma czego się bać. Niewielkie opóźnienie w spłacie nie spowoduje automatycznego wpisania do rejestru. Dług w przypadku osób fizycznych musi wynieść co najmniej 200zł, natomiast w przypadku przedsiębiorców co najmniej 500zł. Jeśli oczekiwana spłata nie pojawi się w ciągu 60dni od ostatecznego terminu wierzyciel wysyła dłużnikowi listowne ponaglenie, w którym również informuje o ewentualnej groźnie wpisania do KRD. Jeśli w przeciągu kolejnych 30 dni wierzyciel nie opłaci zobowiązania wtedy następuje wpisanie do rejestru dłużników. W tym momencie taka osoba ma jeszcze 14 dni na uregulowanie należności i usunięcie z rejestru. O tym czasie wpis nabiera mocy prawnej i konsekwencji. Do dokonania wpisu w KRD uprawnieni są jednak wyłącznie przedsiębiorcy.

Będąc zarejestrowanym dłużnikiem będziesz miał problemy z uzyskaniem ewentualnego kredytu czy choćby wzięciu produktów na raty. Wpisem do KRD może skutkować nie płacenie rat kredytów i pożyczek lub nie płacenie rachunków za produkty lub usługi

Jeśli nurtuje cię pytanie czy może ty lub twoja firma figuruje w KRD możesz sam to sprawdzić. W przypadku firm wystarczy podać nr NIP, natomiast w przypadku konsumenta potrzebna jest pisemna zgoda danej osoby na sprawdzenie jej w rejestrze. Sprawdzając siebie uzyskujesz informacje nie tylko czy w ogóle figurujesz na liście, ale również czy ktoś wcześniej sprawdzał twoją osobę. Jeśli ktoś próbował bez twojej wiedzy i zgody pozyskać te informacje może to oznaczać, że ktoś próbował na te dane wyłudzić kredyt. Warto więc trzymać rękę na pulsie i korzystać z dostępnych nam narzędzi.

Chcesz wiedzieć więcej o BIK i KRD? Sprawdź tu: BIK i KRD – czym są i jak mogą ci pomóc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *