Jak obniżyć rachunki za prąd? 16 sposobów!

Twoje (otrzymywane przez Twoje gospodarstwo domowe) rachunki za prąd są duże? Stanowczo za duże dla Ciebie i Twojej rodziny? Nie wiesz (Nie posiadasz pełnej wiedzy na ten temat!), w jaki sposób zredukować wysokość rachunków za prąd (w Twoim domu)? Już na wstępie zapewnimy Cię (i całą Twoją rodziną), że oszczędzania (Waszych pieniędzy) na prądzie jest bardzo proste (zupełnie niekłopotliwe!)! Wrachunki-prad  poniższym poradniku przedstawimy Wam aż 16 sposobów na zmniejszenie „rozmiaru” rachunków za energię (w Waszym domu!)! Sprawimy, że każdego dnia zużycie prądy (w Waszym gospodarstwie domowym!) będzie niższe!

Pierwsze efekty (Waszej pracy!) zauważycie natychmiast po otrzymaniu pierwszego rachunku (za dostarczenie energii elektrycznej do Waszego domu)! (Wszedłeś w posiadanie) Otrzymałeś informacje, że w przyszłym czeka Cię (nie tylko Ciebie, ale Nas wszystkich!) podwyżka za prąd?  To kolejny powód za tym (nie przeciw) aby rozpocząć oszczędzanie prądu (W Twoim domu od dzisiaj!)! Nie „życzysz sobie” większych wydatków (z Twojego budżetu domowego!) na rachunki za prąd (w przyszłym roku)? Wykorzystaj wszystkie zaprezentowane (zasugerowane!) przez Nas sposoby i zapłać mniejsze rachunki. „Uszczuplenie” wydatków wymaga od Ciebie? Tylko (delikatnej!) zmiany przyzwyczajeń (codziennych i niecodziennych)!

  1. Nie korzystaj z funkcji stand – by! Sprawdź, jak wiele urządzeń w Twoim domu posiada funkcje czuwania (stand – by) : telewizor, komputer, laptop, drukarka, ekspres do kawy oraz DVD! Wyłącz je zaraz po zakończeniu „pracy”!
  2. Umieść lodówkę w najbardziej odpowiednim (optymalnym!) miejscu. Daleko od? Ciepłych (czasem wręcz gorących) przedmiotów. Lodówka w Naszym domu (nigdy!) nie powinna stać blisko kuchenki, piekarnika,mikrofalówki ani kaloryfera! Nie zapominaj o tym, że lodówka pobiera prąd przez całą dobę!
  3. Korzystaj z lodówki w energooszczędny sposób! Zawsze pamiętaj o zamknięciu (domknięciu) drzwi lodówki i nigdy nie wkładaj do niej gorącach (ani ciepłych) potraw. Dlaczego? Dlatego, że „w tych sytuacjach” Nasza lodówka potrzebuje więcej prądu (po to aby zachować właściwą temperaturę)!
  4. Rozważ zmianę dostawcy prądu! Do Twojego domu prąd dostarcza firma X. Upewnij się, że oferta firmy Y(która również może dostarczyć prąd do Twojego gospodarstwa domowego) nie jest bardziej atrakcyjna (dla Twojego budżetu domowego!)! Przypominamy,że od początku 2007 roku każdy indywidualny odbiorca prądu (również Ty!) może sam (ma prawo) wybrać (Jak wybrać? Wybór znacząco ułatwia Nam : strona internetowa danego dostawcy prądu i udostępniony na stronie kalkulator!) dostawcę energii. U której firmy chcesz kupować (nabywać) prąd? U firmy X czy u firmy Y? Zdecyduj już dziś!
  5. Zgaś światło! Gdzie? W tych miejscach (Twojego domu!), w których nikt (z Twoich domowników) nie przebywa! Zwracaj (jak największą!) uwagę także innym członkom Twojej rodziny (Czy Twój mąż po wyjściu z łazienki gasi światło?)!
  6. Nie zostawiaj włączonego komputera lub laptopa! (Wychodzisz tylko na 15 minut na zakupy? Następne pół godziny poświęcisz na gotowanie obiadu? Wyłącz go! Nie obciążaj „bez potrzeby” swojego rachunku za prąd!)!
  7. Zmniejsz ilość oglądanej telewizji (nie tylko Ty oglądaj mniej telewizji, ale cała Twoja rodzina!)! Niech Twoja rodzina nie zaczyna dnia od włączenie telewizora (Jeśli w tym czasie przygotowujesz dzieci do wyjścia do szkoły! A siebie do pracy! I tylko przez 5 minut zerkasz w jego kierunku…)! Nie spędzajcie weekendów przed telewizorem (Sobotę i niedzielę zaplanuj w inny sposób! Zaproponuj rodzinie wyjście na dłuższy spacer! Zachęć dzieci do czytania książek! Razem zagrajcie w gry planszowe!)!
  8. Zamień (Wymień!) wszystkie żarówki w Twoim (Waszym!) domu na żarówki energooszczędne (Wszystkie żarówki w Twoim domu są już energooszczędne? To znaczy, że już rozpocząłeś pracę nad zmniejszeniem rachunków za prąd w Twoim gospodarstwie domowym!)! Zużywają one nawet o 80% (minimum 65 procent!) mniej prądu!
  9. Zmień swój (Wasz!) plan taryfowy! Jeśli? Jeśli Twój aktualny plan taryfowy nie uwzględnia dwóch stref czasowych : strefy dziennej i strefy nocnej. (Sprawdziliśmy) Strefa nocna jest o 50% tańsza (Włącz pralkę wieczorem, nie z rana!)!
  10. Kup (następnym razem) sprzęt (urządzenia) AGD z wysoką klasą efektywności energetycznej (np. sprzęt klasy A++ pobiera do pracy o blisko połowę mniej prądu niż sprzęt klasy A)!
  11. Często odmrażaj lodówkę!
  12. Nie otwieraj zamrażalki zbyt często (i na długo!)
  13. Decydują się na zakup chłodziarko – zamrażarki wybieraj spośród modeli o klasie energetycznej B (w porównaniu z chłodziarko – zamrażarką klasy C oszczędzimy 1/4 prądu!)
  14. Wymieniaj uszczelki w lodówce (gdy tylko zachodzi taka potrzeba!)!
  15. Rozsądnie nastawiaj pranie! Pranie wstępne stosujemy tylko w przypadku mocnych zabrudzeń! Nie rób prania jeśli bęben nie jest pełny (To pewne! Nasze pralki pobierają dokładnie tyle samo prądu do prania, przy pełnym i niepełnym zapełnieniu bębna! Jak najczęściej wybieraj program ekonomiczny! Pierz w niskich temperaturach, jeśli tylko jest to możliwe!)
  16. Używaj zmywarki mądrze! Zanim umieścisz naczynia w zmywarce usuń z nich resztki jedzenia! Nie włączaj zmywarki, jeśli nie jest pełna! Podobnie, jak w przypadku prania (w pralce) korzystaj z programu oszczędnościowego (ekonomicznego!)! Włóż naczynia do zmywarki zgodnie (nie sprzecznie!) z zaleceniami producenta zmywarki!

W komentarzu koniecznie napisz : W jaki sposób Ty oszczędzasz prąd? Wspólnie rozwińmy powyższą listę! Każdy opisany przez Państwa sposób, otrzyma nową własną pozycję w powyższym poradniku! Zapraszamy również do dyskusji na temat : Ile pieniędzy zaoszczędziłeś na prądzie w tym miesiącu! Przedstaw wysokość rachunku za prąd w Twoim domu przed i po wprowadzeniu zmian!

17 komentarzy

  1. ja po kalkulacji swoich wydatków na energię elektryczną zorientowałam się, że zdecydowanie przepłacam za prąd, a przy zmianie dostawcy moje godspodarstwo domoe jedynie zyska. Zdecydowałam się na firmę Novum która pośredniczy w sprzedaży energii z Tauronem. Mam miesięczny abonament który jest rozliczany po półrocznym zużyciu. Mam wrażenie że wielu konsumentów przepłaca, bo nie wiedza ze sami mogą zmienić dostawcę energii elektrycznej.

  2. Teraz wszyscy sprzedawcy nawiązują walkę o klienta, bo od 2007 roku można zmienić sprzedawcę, ja zmieniłam ale jak zakończy się umowa być może zrobię to ponownie ale jeszcze zapoznam się z kilkoma ofertami przez porównywarki cen energii. Warto też dostosować się do porad o oszczędzaniu ale nie zawsze klasy energetyczne to klucz do sukcesu, bowiem te najwyższe to nie tylko energooszczędność ale też nowe technologie a te nie zawsze są nam potrzebne, a żarówki energooszczędne są energooszczędne ale są drogie i kto wie kiedy się wypłacą.

    a gdyby ktoś chciał poczytać o energii i oszczędnościach to http://www.energiadirect.pl

  3. Ja skorzystałem z oferty Novum, bo prowadzili system sprzedaży pakietowej. Miałem problem z ustaleniem sobie pakietu, bo dopiero poszedłem “na swoje”, ale na podstawie moich rachunków pomogli mi ustalić miesięczne zużycie prądu i ułatwili mi wybór pakietu. No i ucieszyło mnie, że przy każdym pakiecie oferują 36 miesięcy gwarancji ceny

  4. Ja staram się jak najmniej czasu spędzać przed TV i komputerem, a jak najwięcej na świeżym powietrzu. Wysokość rachunków bardzo szybko zaczęła spadać. Nie bez znaczenia jest także stopniowa wymiana sprzętu RTV/AGD.

  5. A czy znacie firmę Axpo? Jest jednym z najmłodszych graczy na polskim rynku energetycznym i prowadzą ekspansje przy pomocy świetnej jakości usług i niskich cen. Polecam przeglądnąć ich ofertę, bo jest to idealny czas, żeby z niej skorzystać.

  6. Nie trzeba zmieniać dostawcy, tylko samemu nim zostać. I produkować prąd stawiając chociażby na energię słonecznę i budując sobie na dachu panele fotowoltaiczne. Aktualnie już nie są to drogie rozwiązania co można sprawdzić chociażby po cenach takiego sprzętu na ozemarket.pl

  7. @WitekOwca Ja korzystam z usług firmy Axpo od ok. 8 miesięcy i przyznam, ze rachunki rzeczywiscie zmalaly. Mysle, ze korzystanie z ich oferty to dobry krok w kierunku comiesiecznych oszczednosci.

  8. Przepraszam, że się doczepię i wypowiem nieco nie na temat (w sumie i tak mój komentarz po prostu znajdzie się w zalewie marketingu szeptanego), ale… kocham język polski. Czy autor tego artykułu nie uważa, że przegiął z nawiasami? Tekst z pewnością jest ciekawy i próbuję przez niego przebrnąć, ale językowo/stylistycznie to po prostu DRAMAT.
    Błagam, dodając coś na jakikolwiek portal – przeczytajcie tekst dwa razy, najlepiej przez dwie różne osoby 🙂

  9. Moim “trikiem” na oszczednosc na rachunkach za prad byla zmiana dostawcy energii elektrycznej. Przeszedlem do malo znanej firmy Axpo. Dopiero rozkrecaja sie na polskim rynku, wiec ostro walcza o klienta. Dzieki temu mamy szanse na uzyskanie najlepszych ofert:) U mnie rachunki za prad przychodza nawet o kilkanascie procent nizsze niz mialem u poprzednich dostawcow, wiec polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *