Jak porównać kredyty mieszkaniowe?

W 2012 roku nie złożyłeś wniosku o kredyt mieszkaniowy w banku, ponieważ obowiązująca polityka kredytowa, była dla Ciebie zbyt ostra? Nie udało Ci się także skorzystać z rządowego programu dopłat do kredytów mieszkaniowych „Rodzina na Swoim”? Już na początku 2014 roku będziesz mógł przystąpić do Programu „Mieszkania dla Młodych” (Na czym będzie polegał program „Mieszkania dla Młodych”! Wyjaśnimy to dokładnie w kolejnej publikacji!)! Wniosek o kredyt mieszkaniowy chciałabyś złożyć wcześniej? Obawiasz się, że bank ponownie odrzuci Twój wniosek o kredyt na mieszkanie? W kilku słowach podpowiemy, co zrobić aby bank nie odrzucił Naszego wniosku o kredyt mieszkaniowy (obszerny artykuł na ten temat napiszemy za kilka dni!). 2013 rok to nie rok, w którym powinniśmy składać wniosku o kredyt mieszkaniowy w obcej walucie! Dlaczego? Dlatego, że zgodę na kredyt mieszkaniowy w EURO, uzyskają tylko nieliczni klienci. Odświeżona Rekomendacja S pozwoli na zaciąganie kredytów walutowych tylko tym klientom, którzy zarabiają pieniądze w obcej walucie! Komisja Nadzoru Finansowego dąży także do skrócenia czasu na spłatę kredytu mieszkaniowego! Najdłuższy czas, jaki otrzymamy na spłatę kredytu na (Nasze!) mieszkanie, to 35 lat (Kredyty mieszkaniowe na 50 lat nie będą już osiągalne!)! Twój kredyt mieszkaniowy nie będzie długi (pieniądze planujesz pożyczyć na 30 lat?)?Walutą Twojego kredytu będzie polska złotówka (postanowiłeś już, że wybierzesz kredyt mieszkaniowy w PLN?)? Nie wiesz tylko jeszcze…? Nie wiesz tylko jeszcze, w którym banku pożyczysz pieniądze na zakup mieszkania? Przed przystąpieniem do kredytu mieszkaniowego przeczytaj (i oceń w swoim komentarzu) Nasz poradnik zatytułowany : Jak porównać kredyty mieszkaniowe? I wybrać ten najlepszy dla Nas!

Określ podstawowe cechy Twojego kredytu mieszkaniowego!

Zanim rozpoczniemy porównywanie wszystkich dostępnych kredytów mieszkaniowych na rynku, określmy podstawowe parametry swojego kredytu! Czy Twój kredyt mieszkaniowy, to kredyt na kupno domu czy mieszkania (Cel Twojego kredytu to dom czy mieszkanie? Chciałabyś aby Twoja rodzina zamieszkała w domu czy mieszkaniu? O zdanie zapytaj każdego członka!)? Ile pieniędzy potrzebujesz na zakup nieruchomości (Kwota Twojego kredytu mieszkaniowego, to : 200, 300 czy 500 tysięcy złotych?)? Jak wysoki jest Twój wkład własny (Wnioskujesz o kredyt mieszkaniowy na 100% wartości nieruchomości, czy na 70 procent? Przeczytaj mieszkanie Nasz poradnik : Jak zaoszczędzić na wkład własny? A wskażemy Ci właściwy kierunek Twoich działań! Nie bój się! Nie będziemy wymagać od Ciebie maksymalnych oszczędności! Wystarczy, że co miesiąc zaoszczędzisz…? Przeczytaj!)? Jaką wartość ma kredytowana nieruchomość (Na jaką kwotę zostało wycenione, kupowane przez Ciebie mieszkanie?)? Jak długo będziesz spłacał swój kredyt mieszkaniowy, czy czas na spłatę zostanie wydłużony do maksimum (40, 35 czy 30 lat?)? W jakich ratach będziesz spłacał swój kredyt na mieszkanie (W ratach równych? W ratach malejących? Czy ratach rosnących?)? Nieruchomość kupisz na rynku pierwotnym wtórnym (Kupisz mieszkanie z pierwszej czy drugiej ręki?)?

Poznaj najważniejsze parametry kredytu na Twoje mieszkanie!

Ile kosztuje Twój kredyt mieszkaniowy : na zakup mieszkania z rynku wtórnego, na kwotę 250 000 złotych, na 30 lat,w ratach równych z wkładem własnym 10%? Całkowity koszt Twojego kredytu na mieszkanie uzależniony jest poniższych elementów : od wysokości oprocentowanie (Jak wysokie jest oprocentowanie nominalne Twojego kredytu mieszkaniowego? Oprocentowanie Twojego kredytu mieszkaniowego jest stałe czy zmienne? Zmienne! Kto ustala stopę procentową? Podstawowe stopy procentowe ustala Narodowy Bank Polski! Do podstawowych stóp procentowych każdy bank „dołącza” marże!), od wysokości prowizji (Jak wysoką prowizje pobierze Twój bank za udzielenie Ci kredytu?), od wysokości marży (Co to jest marża kredytowa? To stała część oprocentowania Twojego kredytu mieszkaniowego,wysokość tej stawki nigdy się nie zmieni! Zmianom będzie ulegać stawka WIBOR!), od pozostałych opłat niezwiązanych bezpośrednio z kredytem(Czy wiesz już, ile kosztuje wycena nabywanej przez Ciebie nieruchomości? Czy wiesz, jak wysokie są opłaty notarialne?) oraz od ubezpieczenia kredytu (Ile kosztuje ubezpieczenie kredytu mieszkaniowego? Twojego kredytu mieszkaniowego?).

 

Sprawdź wartość RRSO!

Jak szybko (dosłownie w kilka minut) porównać ze sobą wszystkie udostępnione przez banki kredyty mieszkaniowe? Przyglądając się wysokości RRSO każdego kredytu! Co to jest RRSO? To Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania Twojego kredytu mieszkaniowego! W skład Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania wchodzi zarówno oprocentowanie (Czy różni się oprocentowanie nominalne od rzeczywistego? Przeczytaj w Naszym artykule), jak i inne koszty kredytu!

Porównuj tylko te kredyty mieszkaniowe, które możesz spłacić przed czasem!

Spośród wszystkich zaproponowanych Ci kredytów mieszkaniowych, „wyłoń” tylko te kredyty, które możesz spłacić wcześniej! Nie wszystkie kredyty mieszkaniowe możemy spłacić przed terminem! Dlaczego? Ponieważ nie wszystkie banki wyrażają zgodę na wcześniejszą spłatę zobowiązania! Część banków pobiera bardzo wysoką prowizję za spłatę kredytu mieszkaniowego przez czasem! A część zgodzi się tylko na nieznaczną spłatę kredytu bez pobierania żadnych opłat! Wybierz taki kredyt mieszkaniowy, który będziesz mógł spłacić w w 100%, zawsze (nie tylko przez kilka miesięcy w roku!), bez najmniejszych prowizji (prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu mieszkaniowego, powinna być równa zeru!)! Dlaczego to takie istotne? Za kilka miesięcy, za kilka lat, za pewien czas…na rynku kredytów mieszkaniowych może pojawić się znacznie bardziej atrakcyjny kredyt mieszkaniowy (niż ten posiadany przez Ciebie dzisiaj)! Jeśli nie będziesz mógł spłacić w całości swojego starego kredytu za pomocą nowego, to…? To nie będziesz mógł refinansować kredytu mieszkaniowego! Utrata możliwości refinansowania kredytu mieszkaniowego, może być równoznaczna z utratą możliwości, obniżenia comiesięcznej raty kredytu, nawet o 1/3!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *