Nominalna stopa procentowa

Każdy uczestnik rynku finansowego, kredytobiorca czy też inwestor, powinien zapoznać się z podstawowymi pojęciami z zakresu bankowości. Do tych ważniejszych terminów należy nominalna stopa procentowa.

Nominalna stopa procentowa dotyczy zarówno kredytów, jak i lokat. Z definicji bowiem wynika, że stopa procentowa to miernik przychodu, jaki przysługuje posiadaczowi kapitału z racji udostępniania go innym. Jeśli więc zakładamy lokatę w banku, to my jesteśmy posiadaczami kapitału, za który oczekujemy przychodu, gdyż wówczas bank wykorzystuje nasze pieniądze do transakcji np. udzielając pożyczek innym klientom. Z kolei, kiedy my zaciągamy kredyt, to bank tytułuje się posiadaczem kapitału i oczekuje, że spłata będzie powiększona o ustalony procent od całości.

Nominalna stopa procentowa to naliczane procentowo odsetki od kwoty złożonej do depozytu lub pożyczonej. Stopa ta nie uwzględnia jednak szeregu dodatkowych czynników, które w rzeczywistości dotyczą danej transakcji, w tym odprowadzanego podatku dochodowego czy kumulacji odsetek w przypadku lokat, bądź naliczanych prowizji, składek na ubezpieczenie i innych opłat zazwyczaj towarzyszących kredytom i pożyczkom.

Stopa nominalna w gruncie rzeczy więc nie daje nam pełnego obrazu wybranego produktu, tymczasem zwykle jest szeroko eksponowana w ofertach reklamowych. Bardziej wiarygodna od niej jest stopa RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania, która informuje o realnych parametrach danego rozwiązania finansowego.

2 komentarze

  1. W końcu dowiedziałem się wszystkiego na temat nominalnej stopy procentowej. Wstyd się przyznać, ale mimo iż mam już więcej lat za sobą, niż przed sobą, to nigdy do końca nie wiedziałem o co w tym wszystkim chodzi. A teraz w końcu mam pełną świadomość.

  2. Racja, nominalna stopa procentowa to nie jedyne, co powinniśmy poznać. Większy wpływ na ratę wszelkiego rodzaju kredytów i rozwiązań finansowych ma rzeczywista roczna stopa oprocentowania, więc to na nią przede wszystkim zwracajmy uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *