Inwestorem nie musi być osoba, która dysponuje pokaźnymi sumami pieniędzy. Może to być każdy, kto zamierza zainwestować swoje oszczędności umieszczając je na lokacie, lub kto potrafi znaleźć najkorzystniejszy na rynku kredyt, aby przeznaczyć go na praktyczny cel. Pytanie jednak brzmi: jak być dobrym inwestorem?
Czy to lokata czy kredyt należy wziąć pod uwagę dwa podstawowe pojęcia: oprocentowanie stałe i oprocentowanie zmienne. Są to dwa typy oprocentowania, jakie wykorzystują banki we wszelkiego rodzaju transakcjach. Oprocentowanie stałe przeważnie stosowane jest na lokatach i kredytach krótkoterminowych -to takie, przy którym bank gwarantuje stałe odsetki, niezależnie od sytuacji na rynku. Zaś oprocentowanie zmienne, jak łatwo się domyślić – przy którym odsetki są zależne od aktualnego poziomu stóp procentowych obowiązujących na rynku finansowym. Ten drugi rodzaj spotykany jest przy niektórych typach lokat, a także przy kredytach z długim terminem spłaty np. hipotecznych.
Oprocentowanie stałe jest zatem idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą ryzykować swoimi pieniędzmi. W przypadku lokaty ryzyko to oznaczałoby albo zyski mniejsze albo znacznie lepsze. Jednak zawsze jest to zysk, gdyż lokata ma to do siebie, że jest depozytem zapewniającym oszczędności. Natomiast większe ryzyko pojawia się, gdy rozpatrujemy wizję kredytu. Gdy stopy procentowe wzrastają, jesteśmy narażeni na podwyżkę odsetek pobieranych ze strony banku, jeśli jednak, szczęśliwie dla nas, stopy procentowe maleją, możemy liczyć na mniejsze raty kredytu.
Wybór rodzaju oprocentowania dla lokaty czy kredytu nie zawsze zależy od nas, niemniej warto wiedzieć, co ono może dla nas oznaczać.
A mi oprocentowanie zmienne przyniosło oszczędności, dlatego jestem zadowolona, że zdecydowałam się na taką pożyczkę.