Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym została uchwalona przez sejm

W połowie września Sejm uchwalił ostatecznie ustawę o odwróconym kredycie hipotecznym, chociaż wielu posłów było przeciwnych temu pomysłowi. Ustawa ta pomoże wprowadzić do banków nową usługę – odwrócony kredyt hipoteczny. Będzie on kierowany zwłaszcza do osób starszych, ale nie tylko. Zakłada, że bank będzie wypłacał danej osobie pewną dodatkową kwotę, co miesiąc, przez określony czas, lub jednorazowo. Umowa będzie zabezpieczona hipoteką.

emeryci czytają dokument
Odwrócona hipoteka to produkt nieprzeznaczony głównie do osób starszych.

Spadkobiercy osoby starszej będą mieli możliwość zachowania hipoteki, jeśli spłacą zaciągnięty wcześniej kredyt lub będą mogli dalej uczestniczyć w rozliczeniu umowy kredytowej i przenieść prawo własności na bank.

Kto głosował za ustawą?

Za uchwaleniem ustawy opowiedziało się 287 posłów, między innymi z PSL, TR, SLD i PO. Przeciw uchwaleniu ustawy było za to 136 posłów. Ustawa trafiła teraz do Senatu i w życie wejdzie dokładnie 30 dni po jej ogłoszeniu, czyli w połowie października tego roku.

Oceny posłów i różnych ugrupowań są odmienne. SLD twierdzi, że ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym jest produktem całkowicie bezpiecznym i dobrym dla klientów banków. PIS jest raczej przeciwny wprowadzonej ustawie, zauważając, że zabezpiecza ona przede wszystkim interesy banków. Zdania całkiem przeciwnego są posłowie PO, którzy twierdzą, że to właśnie banki poniosą największe ryzyko.

Analiza niezależnych ekspertów

Niezależni eksperci finansowi również są za wprowadzeniem ustawy w życie. Była ona dyskutowana już wielokrotnie i według analityków została przedstawiona w najlepszy możliwy sposób.

Marcin Krasoń, analityk Home Broker:

“Po kilku latach oczekiwań, w końcu ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym została przyjęta. Odwrócona hipoteka to produktowa nowość na polskim rynku, ma ona umożliwić osobom posiadającym mieszkanie uwolnienie kapitału w nim zamrożonego. Właściciel nieruchomości otrzyma pieniądze w zamian za to, że po jego śmierci bank przejmie mieszkanie, chyba że spadkobiercy zdecydują się je wykupić”

Krystyna Skowrońska, posłanka PO, również zachwala wprowadzoną ustawę – w odróżnieniu od swoich partyjnych kolegów. Według posłanki, odwrócony kredyt hipoteczny to „nowy bezpieczny produkt kredytowy, który można uzyskać bez badania zdolności kredytowej. Dostępny dla wszystkich niezależnie od wieku”.

Czy tylko dla osób starszych?

Ustawa pisana była z myślą o osobach starszych, ale nie wprowadza ona minimalnego wieku potencjalnego klienta banku, dlatego klientem takim zostać może osoba w każdym wieku. Osoby po 65 roku życia mają obecnie problem z uzyskaniem kredytu bankowego na dobrych warunkach, właśnie z powodu swojego wieku. Odwrócony kredyt hipoteczny będzie nową, ciekawą ofertą dla wszystkich seniorów, potrzebujących dodatkowej gotówki na comiesięczne wydatki.

Jakie warunki należy spełniać?

  • Kredytobiorcą może zostać jedynie osoba fizyczna
  • Należy być właścicielem nieruchomości
  • Lub należy posiadać spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu albo prawo użytkowania wieczystego
  • Umowa kredytowa może zostać zawarta przez osobę samotną lub przez małżeństwo

Nowy produkt bankowy

Nie wiadomo kiedy będzie można oczekiwać wprowadzenia nowego produktu bankowego w życie. Analitycy twierdzą, że nie stanie się to wcześniej niż w połowie 2015 roku. Nie wiadomo także, jakie i ile banków, będą zainteresowane nową możliwością kredytowania. Ustawa nakłada na nie wiele obowiązków i ograniczeń i z tego względu pewnie tylko niektóre banki wprowadzą taką usługę do swojej oferty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *