Kredyty – czy wiesz jakie są ich rodzaje?

Czy wiemy jakie są różnice pomiędzy kredytami gotówkowymi i bezgotówkowymi? Czy sprawdzamy rankingi kredytów gotówkowych, czy sięgamy po ten z banku, w którym mamy konto, bo jest to najprostsze?

W obecnych czasach branie kredytu stało się codziennością. Kupujemy telefony na raty, kupujemy samochód na kredyt oraz zaciągamy kredyty hipoteczne na budowę domu. Są możliwości żeby brać pożyczki po wypełnieniu krótkiego formularza, a banki konkurują w wyborze kredytów gotówkowych. Czy wiemy jakie są różnice pomiędzy kredytami gotówkowymi i bezgotówkowymi? Czy sprawdzamy rankingi kredytów gotówkowych, czy sięgamy po ten z banku, w którym mamy konto, bo jest to najprostsze?

liczenie pieniędzy w portfelu

Jakie istnieją rodzaje kredytów?

Jeden z łatwiejszych do otrzymania kredytów jest kredyt konsumpcyjny, inaczej nazywany gotówkowym. Taki kredyt brany jest zazwyczaj na parę miesięcy do paru lat i możemy przeznaczyć go na obojętnie jaki cel – sprzęt AGD, auto, remont mieszkania albo wakacje. Drugi kredyt, który jest bardzo często wybierany, to kredyt hipoteczny. Zaciągany jest on na zakup nieruchomości i raty płacone są bardzo często przez kilkadziesiąt lat. Takie kredyty z powodu wysokiej kwoty i długiego czasu spłacania bardzo często posiadają bardzo korzystne oprocentowanie.

Kredyt konsolidacyjny – kolejny rodzaj, który tak naprawdę łączy parę kredytów w jeden. Dzięki temu do opłacania mamy jedynie jedną ratę i nie musimy przejmować się, że ominiemy jakąś ratę. Na koniec warto powiedzieć także o karcie kredytowej i kredycie ratalnym. Są to najłatwiej dostępne kredyty, gdyż zazwyczaj nie ma potrzeby, żeby iść do placówki żeby je dostać. Bardzo często też są darmowe, oczywiście jeśli tylko spłacamy zobowiązanie na czas.

Podstawowe różnice między kredytem gotówkowym, a bezgotówkowym

Powinno się podkreślić, że kredyt nie jest tym samym co pożyczka, kredyt jest udzielany jedynie przez banki lub organizacje, które posiadają zgodę KNF. Działalność banków jest niesamowicie szczegółowo opisana w rozporządzeniu o kredycie konsumenckim, a firmy udzielające pożyczek działają na podstawie kodeksu cywilnego.

Poza pożyczkami wyróżnić możemy kredyty gotówkowe oraz bezgotówkowe. Różnią się bardzo prostą rzeczą, ale dziwić może, że kredyty bezgotówkowe, to nie jest jeden produkt, ale kategoria, w której zapisanych jest kilka różnych kredytów. Kredyt gotówkowy, zwany również konsumenckim, powoduje, że środki zostają nam przelane wprost na nasz rachunek i możemy wydać je na dowolny cel. Banku nie interesuje czy wydamy je na nowy telewizor, zakup mebli, czy na podróże. Kredyt jest przydzielany na określoną kwotę i na to, czy go otrzymamy wpływ ma między innymi obliczona zdolność kredytowa, lub zarobki. Za tego typu kredyt zawsze musimy zapłacić i najczęściej będzie to pobierane w formie prowizji czy też oprocentowania. Takie kredyty przyznawane są na okres kilku miesięcy do kilku lat.

Kredyty bezgotówkowe to tak naprawdę kategoria, w której wyróżnić możemy kilka różniących się od siebie kredytów, na przykład:

  • kredyt hipoteczny,
  • kredyt konsolidacyjny
  • karta kredytowa,
  • linie kredytowe na rachunku bankowym.

Co jest największą różnicą pomiędzy kredytem gotówkowym, a produktami bezgotówkowymi? Decydując się na jeden z kredytów wymienionych powyżej nie otrzymujemy wolnej gotówki, którą możemy wypłacić, wydać na dowolny cel, albo schować na lokacie. Przy kredytach hipotecznych środki przeznaczane są na kupno domu i zazwyczaj nawet nie wpływają na nasze konto. Kredyt konsolidacyjny łączy nasze inne kredyty, więc tak samo – nie dostajemy przelewu na konto. Przy karcie kredytowej oraz linii kredytowej na rachunku bankowym, jesteśmy w stanie środki przeznaczyć na wybrany przez nas cel, ale jest to przeważnie niewielka suma i nie nam się jej między innymi wypłacić w bankomacie, dosyć często też nie zrobimy przelewu za środki z karty kredytowej.

Czy warto korzystać z kredytów gotówkowych?

Kredyty gotówkowe coraz częściej osiągalne są dla dużej grupy osób, jeśli tylko mają oni zdolność kredytową. Nie jest istotne czy jesteś rencistą, obcokrajowcem czy rolnikiem, z pewnością istnieje bank, gdzie po dokonaniu pewnej ilości formalności otrzymasz kredyt gotówkowy. Wskazówki o tym w którym banku możesz ubiegać się o kredyt i w którym miejscu zaoferują Ci najlepszą ofertę dobrze jest zobaczyć w rankingu kredytów gotówkowych. Każdy musi sam przekalkulować czy warto korzystać z kredytów gotówkowych. Warto mieć na uwadze, że zawsze musimy bankowi spłacać większe sumy, niż nam udostępnił. Jeżeli musimy wziąć kredyt gotówkowy to opłaca się wyszukać w rankingu kredytów gotówkowych, w którym banku jest najlepsza oferta i udać się właśnie do niego i nie iść na łatwiznę biorąc kredyt w swoim banku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *