Na co najwięcej wydają Polacy? Gdzie szukać oszczędności?

Najwięcej pieniędzy wydajemy na codzienne życie i używki. Jedzenie, mieszkanie, comiesięczne koszty pochłaniają największą część budżetu. Kolejne pieniądze płyną do sklepów z butami i ubraniami. Sporym wydatkiem w skali roku jest też utrzymanie samochodu. Według różnych statystyk oszczędności posiada od 60 do 70 proc. Polaków, to wciąż niecałe społeczeństwo. I nie są to często kwoty, które pozwolą przeżyć dłużej niż miesiąc czy kwartał. Na czym można najwięcej zaoszczędzić?

Jedzenie w czołówce wydatków

Blisko 17 proc. budżetu statystyczny Kowalski wydaje na jedzenie oraz napoje (nie wliczając alkoholu). Wydatki na żywność od lat są jednymi z najważniejszych w domowym budżecie. I co ciekawe jest to o blisko 5 proc. więcej niż statystyczny mieszkaniec Europy. Więcej od europejskiej średniej wydajemy również na używki, czyli papierosy i alkohol. Niemało kosztuje nas wyposażenie domu oraz utrzymanie nieruchomości. I te koszty pochłaniają lwią część domowego budżetu, ale i wśród nich można znaleźć oszczędności.

swinka

Wydatki na auto

Kolejne niemałe wydatki pociąga za sobą własny środek transportu. Niestety auto jak to auto lubi od czasu do czasu przypomnieć o tym, że nie jest niezawodne. I tu pojawiają się niemałe wydatki, bo koszty naprawy to od kilkuset złotych, bez górnej granicy w zależności od marki, rocznika, usterki itd. Z resztą każdego roku każdy kierowca musi wykupić OC, a przy nowym samochodzie również AC. Do tego dochodzi przegląd, wymiana oleju, sprawdzenie klimatyzacji, co jest konieczne raz na jakiś czas. A comiesięcznym wydatkiem jest paliwo.

Na czym można najwięcej zaoszczędzić?

Pieniądze płyną szerokim strumieniem w różnych kierunkach. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile wydajemy na różne rzeczy. To wynik braku kontroli nad wydatkami. Sposoby na oszczędzanie są różne, ale to co jest ważne, bez względu na formę, to trzymanie się celu i konsekwencja w działaniu. Nie ma znaczenia, czy zaczynasz od kilkudziesięciu złotych odkładanych każdego miesiąca, czy od kilkuset. Konsekwencja wciąga, a rosnące oszczędności zachęcają do kolejnych działań. Najwięcej zaoszczędzisz:

  • na jedzeniu- nie oznacza to, że musisz rezygnować z czegokolwiek, chodzi o przemyślane zakupy, nieuleganie okazjom, które później często lądują na śmietniku,
  • na używkach, jeśli palisz to najlepszy czas, by rzucić, zaoszczędzisz od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie, nie wspominając, że wyjdzie to na zdrowie,
  • przesiadając się z auta na rower- a przynajmniej na krótszych trasach.

shoping

Sposoby na oszczędzanie bez wysiłku

Odkładanie pieniędzy każdego miesiąca kojarzy się często ze smutną koniecznością rezygnacji z przyjemności. A to błędne przekonanie. Zanim zaczniesz oszczędzać, musisz zmienić myślenie o odkładaniu pieniędzy. Oszczędzając, w przyszłości czekają większe przyjemności. Mało tego nie musisz rezygnować ze wszystkiego, ale kolejna para butów czy gadżet do auta to zbędne wydatki. Aby oszczędzać bez wyrzeczeń, przede wszystkim konieczna jest analiza domowego budżetu. Przyjrzenie się wydatkom, kupowaniu na zapas i produktom, które później lądują w śmietniku.
Kolejny sposób na oszczędności to analiza rachunków za telefon, internet, kablówkę. Czy konkurencja nie oferuje taniej? Czy możesz negocjować cenę u swojego dostawcy, a może nie potrzebujesz tylu gigabajtów na telefonie, skoro masz internet stacjonarny? Zaoszczędzić można na wielu rzeczach, ale bez analizy, trudno je dostrzec.

money

Zmiana stylu życia

Mamy również wpływ na inne rachunki, za prąd, gaz czy wodę. Wymieniając sprzęt, stawiaj na energooszczędne urządzenia, podobnie z oświetleniem. Wyłączaj światła w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa. Jeśli chodzi o wodę, taki podstawowy błąd to mycie zębów i woda, która po prostu płynie. Mieszkańcy domów mogą pójść dalej, zbierając deszczówkę i wykorzystując ją do mycia auta, czy do spłukiwania w toalecie.
Sposobów na oszczędzanie jest wiele, ale wszystko zaczyna się od zmiany myślenia o odkładaniu pieniędzy i trwałych zmianach w życiu. Inaczej zapał może szybko minąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *