Bierzesz pożyczkę? Zobacz, co powinieneś wiedzieć

Pożyczka to powszechny i popularny sposób na sfinansowanie różnych wydatków związanych na przykład z remontem, wakacjami czy zakupem urządzeń AGD/ RTV. Jednak takie rozwiązanie wiążę się z obciążeniem naszego domowego budżetu i obowiązkiem dotrzymania terminu spłaty. Zanim zdecydujemy się na pożyczkę, powinniśmy dokładnie zapoznać się z jej warunkami i przeczytać umowę.

W Polsce pożyczek udzielają m.in. banki, SKOK-i oraz firmy pożyczkowe. Obecnie coraz chętniej Polacy korzystają z usług instytucji pozabankowych. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że w roku 2017 banki udzieliły o 13,1% mniej pożyczek w wysokości do 1 tys. zł niż w roku poprzednim. Udział rynkowy niskokwotowych pożyczek rozkłada się równomiernie po połowie między bankami a firmami pożyczkowymi. Trzeba jednak zauważyć, że znaczenie instytucji pozabankowych wzrasta przy zobowiązaniach w kwocie do 4 tys. zł. Wartość pożyczek udzielonych w ubiegłym roku przez firmy pożyczkowe wyniosła 5,2 mld zł. Sektor pożyczek pozabankowych rozwija się nie tylko w Polsce, trend wzrostowy jest zauważalny również w innych krajach europejskich (np. Węgry, Rumunia, Łotwa, Słowenia, Irlandii). Z serwisów internetowych, oferujących pożyczki poza bankiem, korzysta miesięcznie ponad 2 mln osób.

podpis dokumentu

– Pożyczki pozabankowe stały się ważną alternatywą dla zobowiązań udzielnych przez banki. Dotyczy to zarówno pożyczek niskokwotowych, jak i pożyczek na raty, które coraz częściej pojawiają się w ofercie firm pożyczkowych – mówi przedstawiciel TAKTO Finanse – Z pożyczek pozabankowych często korzystają osoby, które nie mają czasu na skomplikowane formalności w banku, nie mają czasu na wizyty w placówkach bankowych i nie chcą przygotowywać mnóstwa dokumentów, żeby pożyczyć kilka tysięcy złotych. Na rynku pozabankowym można najczęściej dostać szybkie pożyczki online bez wychodzenia z domu, wystarczy dostęp do internetu. Ta łatwość i duża szybkość udzielania pożyczek sprawia, że firmy pożyczkowe mają coraz więcej klientów – dodaje specjalista TAKTO Finanse.

Jaką pożyczkę wybrać?

Gdy potrzebujemy gotówki i jedynym wyjściem jest zaciągnięcie pożyczki, powinniśmy się zastanowić, jaka oferta będzie dla nas najkorzystniejsza i czy będziemy ją w stanie spłacić w terminie. Bardzo ważne jest przemyślenie kwoty zobowiązania. Zawsze należy pożyczać taką sumę, której spłacenie nie obciąży za bardzo naszego budżetu domowego i nie sprawi, że trzeba będzie posiłkować się kolejną ofertą pożyczkową. Dodatkowo biorąc pożyczkę długoterminową, należy uwzględnić różne zagrożenia, jakie mogą nas dotknąć w okresie jej spłacania, np. choroba czy utrata pracy.

Kolejna ważna kwestia to porównanie różnych ofert pożyczkowych. Zanim zdecydujemy się na konkretne zobowiązanie, warto poświęcić trochę czasu na sprawdzenie warunków u różnych pożyczkodawców. Niektórzy z nich oferują darmowe pożyczki dla nowych klientów. Wybierając ofertę dostępną przez internet, nierzadko mamy dwie opcje do wyboru. Pierwsza to szybka pożyczka (chwilówka), gdzie dostępnych jest kilkuset złotych z terminem spłaty od 30 do 60 dni. Przez internet można również uzyskać pożyczkę ratalną, w której pożyczymy już zdecydowanie więcej, nierzadko kilkadziesiąt tysięcy złotych z okresem spłaty 2 lub 3 lata.

Wymagania i warunki pożyczkodawcy

Każda firma pożyczkowa ma własne wymagania wobec klientów, chociaż często w wielu punktach są one podobne u różnych pożyczkodawców. Zanim pożyczymy pieniądze, powinniśmy poznać te warunki.

Większość firm pożyczkowych udziela zobowiązań osobom pełnoletnim, które ukończyły 18 lat i posiadają dowód osobisty. Zdarzają się instytucje, które minimalny wiek klientów podwyższają do 21 lat. Kolejnym ważnym wymogiem pożyczkodawców jest polskie obywatelstwo. Większość instytucji pozabankowych chce, aby klient mógł potwierdzić swoje dochody – czasami wystarczy oświadczenie lub wyciąg z rachunku bankowego, ale niekiedy jest wymagane zaświadczenie od pracodawcy. Pożyczkobiorca musi posiadać także telefon komórkowy oraz konto bankowe. Większość instytucji pozabankowych sprawdza swoich klientów w bazach dłużników, niektóre również w BIK.

Umowa pożyczki

Zasady zawierania umowy o pożyczkę z firmą pożyczkową regulują przepisy Kodeksu cywilnego. Według niego zobowiązania w kwocie do 500 zł nie wymagają pisemnego dokumentu, wystarczy ustne porozumienie. Jednak większość firm pożyczkowych udziela pożyczek na podstawie pisemnej umowy, która jest przesyłana pocztą, kurierem lub w formie elektronicznej na adres e-mail klienta. Taki dokument jest zabezpieczeniem dla instytucji pozabankowej, że pożyczkobiorca spłaci swoje zobowiązanie zgodnie z warunkami w niej zawartymi.

Każda osoba zaciągająca pożyczkę, przed podpisaniem umowy, powinna uważnie ją przeczytać. Gdy nie rozumiemy zawartych w niej zapisów, mamy prawo wymagać od pożyczkodawcy ich wyjaśnienia. Ustawa o kredycie konsumenckim dokładnie określa, co powinna zawierać umowa pożyczki. Przede wszystkim muszą się tam znaleźć dane stron umowy, informacje na temat pożyczki, jej wysokości i terminu spłaty. Dokument musi zawierać zasady odstąpienia (mamy na to 14 dni) i wypowiedzenia umowy oraz ewentualnego przedłużenia terminu spłaty zobowiązania. Kolejna istotna sprawa, która powinna znaleźć się w umowie, to koszty, opłaty oraz informacje o konsekwencji nieterminowej spłaty pożyczki.

Pożyczka może stać się skutecznym wsparciem, gdy pojawią się nieprzewidziane wydatki. Ważne jednak, aby zadłużać się z głową i na miarę swoich możliwości finansowych. Wtedy pożyczone pieniądze nie staną się źródłem problemów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *