Czy warto ustawiać zlecenie Take Profit w swoich zleceniach?

Obecny postęp technologiczny i możliwości platform transakcyjnych pozwalają nam na spokojne śledzenie ruchów rynku bez potrzeby manualnej ingerencji w nią. Na wszystkich rynkach obecnie dostępne są zlecenia oczekujące w postaci Stop loss oraz Take profit. O potrzebie używania słynnego SL napisano już wiele artykułów. Tutaj jednak skupimy się w głównej mierze na drugim rodzaju zleceń oczekujących, jakimi są zlecenia Take profit.
wykresy

Czym jest Take Profit

Take profit to zlecenie oczekujące, które automatycznie zamknie naszą pozycję w momencie, gdy cena danej pary walutowej dojdzie do oczekiwanego przez nas poziomu. Jest to nic innego jak zaprogramowana procedura realizacji zysku z transakcji, w której takie zlecenie oczekujące ustawiliśmy. Ustawianie zlecenia Take profit jest bardzo proste i polega jedynie na podaniu wartości cenowej, przy której zlecenie ma zrealizować zysk z transakcji. Tak jak wszyscy bez wyjątku powinni używać przeciwstawnego Stop loss, tak Take profit to narzędzie, które może, aczkolwiek nie musi być wdrożone do naszej strategii.

W jaki sposób ustawić poziom Take Profit w naszych transakcjach?

Poziom Take profit powinien być ustawiony w zgodzie z naszą obowiązującą strategią. Istnieje wiele szkół odpowiedniego ustawienia poziomu realizacji zysku w tak optymalny sposób, by z jednej strony był to poziom osiągalny w danym interwale czasowym, lecz by z drugiej strony nie ucinać perspektywicznej transakcji. Najbardziej klasycznym przykładem miejsca, w którym powinien znaleźć się Take Profit, jest poziom oporu, który jest ponad obecnym poziomem ceny. Dzięki takiemu ustawieniu mamy pewność, że przy kursie zwyżkującym, cena zatrzymująca się na oporze sprawi, że nasza transakcja okaże się zyskowna. Równie popularnymi sposobami ustawiania zlecenia TP jest odpowiedni poziom Fibonacciego.

Jakie są zalety związane z wykorzystywaniem Take Profit w swoim tradingu?

Zlecenie oczekujące Take Profit pozwala nam na automatyzacje naszego tradingu i minimalizuje potrzebę samodzielnego ingerowania w zlecenie. Mając ustawiony TP zgodnie z naszą strategią, nie będziemy odczuwać dużej pokusy, by zrealizować zysk jeszcze przed realizacją zamierzeń inwestycyjnych. Warto korzystać z opcji Take profit szczególnie, gdy przed nami elektryzujące dane makroekonomiczne – w takich sytuacjach rynek staje się bardzo dynamiczny i przy dobrych wiatrach mamy możliwość szybkiej realizacji zysku w transakcji. Jeśli jesteś zainteresowany założeniem rachunku, który umożliwia ustawianie zleceń Take profit, szczegóły znajdziesz tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *