Kiedy i dlaczego badana jest zdolność kredytowa?

Czym jest zdolność kredytowa i w jaki sposób jest badana

Zdolność kredytowa to możliwość do spłaty zobowiązania finansowego w wyznaczonym terminie. Jest podstawą do udzielenia kredytu i na jej ocenę wpływ ma kilka czynników, takich jak:

  • Wysokość dochodów oraz ich źródło, mamy tu na myśli umowę o pracę, dzieło, własną działalność gospodarczą, utrzymywanie się z wynajmu, świadczeń itp. Generalnie dl banków najbardziej pewnymi kredytobiorcami są osoby, które podpisały umowę o pracę. Natomiast nie honorują świadczeń socjalnych, utrzymywania się z alimentó czy z dodatków państwowych.
  • Historia kredytowa, czyli to jak w przeszłości klient radził sobie ze spłatą innych zobowiązań ale również czy rzetelnie reguluje swoje rachunki i wywiązuje się z innych umów. Negatywny wpis do bazy może być powodem odmowy kredytu w banku, ale nie musi w przypadku pożyczki przez internet.
  • Aktualnie regulowane inne zobowiązania, kredyty czy pożyczki (Weryfikacja stanu zadłużenia klienta), co pozwala oszacować czy jego pozostałe po spłacie długów środki umożliwią normalne funkcjonowanie.
  • Stałe miesięczne wydatki, jak choćby czynsz, opłaty za media, telefon czy prąd.
  • Liczba osób w gospodarstwie domowym.
  • Posiadanie ewentualnego zabezpieczenia, np. nieruchomości na własność.

Zebrane informacje sprawiają, iż kredytodawca jest w stanie prognozować stabilność finansową klienta oraz przewidzieć czy przesłanka ku utracie przez niego płynności finansowej. Im wyższa zdolność tym mniejsze ryzyko kredytowe a co za tym idzie lepsza ocena kredytowa.

Kobieta pisze coś w notatniku
Potwierdzenie zdolności kredytowej to pierwszy ruch jaki wykonuje bank przed udzieleniem kredytu

Dlaczego analizuje się zdolność kredytową?

Kredyt bez zdolności kredytowej to produkt niedostępny w bankach oraz w wielu instytucjach pożyczkowych. Udzielenie zobowiązania finansowego osobie, która nie byłby w stanie go spłacić związane jest ze zbyt dużym ryzykiem a przede wszystkim wydaje się nierozsądnym posunięciem. Dlatego pożyczki bez zdolności oferowane są jedynie przez niektóre prywatne przedsiębiorstwa, które opisano na stronie http://finansowaparabola.pl/pozyczka-na-oswiadczenie-bez-badania-zdolnosci-kredytowej.html.
Jeśli mamy do czynienia z uczciwą i solidną instytucją, która działa w oparciu o ustawę o kredycie konsumenckim, musimy liczyć się z tym, że ocena naszych możliwości finansowych zostanie przeprowadzona mniej lub bardziej dokładnie. Banki tego rodzaju analizy wykonują bardzo restrykcyjnie dlatego wymagają wielu formalności by udzielić klientom kredytów. Nieco odmienny, bardziej luźny stosunek prezentują firmy pożyczkowe. Nie wymagają one zaświadczeń o dochodach czy wielu innych dokumentów. Jednak co za tym idzie, koszty obsługi ich produktów są wyższe. Jednak dzięki strefie pozabankowej, osoby mające zbyt niską zdolność kredytową mogą skorzystać z możliwości ubiegania się o gotówkę. Dlatego właśnie parabanki są niezbędnymi jednostkami na rynku usług finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *