Nie daj się oszukać – jak zweryfikować autentyczność złota lub srebra?

Jest to szczególnie istotne, kiedy chcemy zainwestować swoje oszczędności w metale szlachetne. Warto również wiedzieć, jaką wartość posiadają posiadane przez nas złote lub srebrne przedmioty, by sprzedając je w lombardzie lub skupie złota po prostu nie stracić.

Jak rozpoznać prawdziwe metale szlachetne?

Pierwsze na co powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie złota to jego cena. Jeśli będzie ona bardzo odbiegać od ceny rynkowej, którą możemy łatwo sprawdzić w Internecie, powinniśmy mieć się na baczności. Oczywiście należy jeszcze uwzględnić różnicę próby – gram np. 18-karatowego złota będzie tańszy od grama złota czystej próby. Pamiętajmy, że na złotych przedmiotach powinniśmy znaleźć (przy pomocy szkła powiększającego) oznaczenie próby zawartości złota w danym stopie. Warto również przyjrzeć się przebarwieniom na powierzchni danego wyrobu. Ich obecność powinna budzić nasze wątpliwości, zwłaszcza jeśli wierzchnia warstwa złota się ściera.

Popularną metodą znalezienie podróbki jest też próba przyciągnięcia danego wyrobu przy pomocy magnesu. Prawdziwy kruszec nie wykazuje żadnych właściwości magnetycznych i na pewno nie zmieni swojego położenia pod wpływem magnesu. Pamiętajmy jednak, że wyrób gorszej próby, np. z 13-karatowego złota, zawiera w sobie sporo innego metalu, który może reagować na fale magnetyczne. Istnieje również możliwość sprawdzenia autentyczności kruszcu poprzez obliczenie gęstości danego wyrobu dzięki prawu odkrytemu przez Archimedesa. Jest to jednak metoda czasochłonna i wymagająca precyzji w obliczeniach.

Sposoby na sprawdzenie autentyczności srebra

Pomimo iż ceny srebra są niższe niż ceny złota, wiele osób preferuje inwestowanie swoich oszczędności w ten właśnie metal szlachetny. Wyroby ze srebra również powinny być opatrzone znakiem probierczym, który wskaże nam zawartość srebra w danym stopie. Na biżuterii najczęściej zobaczymy stempel 925 lub „SS”, co oznacza, że dany przedmiot zawiera w sobie 92,5% tego metalu szlachetnego. W odróżnieniu autentycznego srebra od jego podróbki pomogą nam również te same sposoby, które stosujemy przy ocenianiu wartości złota. Oprócz tego wiele może powiedzieć nam waga przedmiotu. Wyroby z tego kruszcu powinny być cięższe od tych, które tylko imitują prawdziwe srebro. Zwróćmy też naszą uwagę, czy srebrny przedmiot nie pozostawia ciemnych śladów (np. pierścionek na palcu). Jeśli zaobserwowaliśmy takie ślady, możemy uznać, że jest to autentyk.

złote monety i magnez na ekranie tabletu

Nic nie zastąpi oka fachowca

Stosowanie domowych testów do oceny autentyczności srebra lub złota nie zawsze się sprawdza. Przedmioty wykonane z metali szlachetnych zawierają domieszki innych metali, co może wpływać na niewłaściwe wyniki takiego testu. Najpewniejszym sposobem sprawdzenia wartości przedmiotu zawierającego kruszec jest jego wycena przez specjalistę. Warto odwiedzić skup srebra lub złota, gdzie poznamy prawdziwą wartość danego przedmiotu. Zwykle nic nie zapłacimy za taką usługę. Jeśli chcemy sprzedać wyroby jubilerskie, rozważmy nowe możliwości. E-skup złota może niekiedy zaoferować nam wyższą cenę.

Zwróćmy jednak uwagę, by było to miejsce wypróbowane i cieszące się uznaniem klientów. Przykładem może być tutaj https://www.zlotagotowka.pl/. Na swojej stronie internetowej firma umieszcza kalkulatory, dzięki którym możemy oszacować, ile zarobimy na danej transakcji. Na stronie znajdziemy również aktualne dane giełdowe dotyczące cen kruszcu, co daje nam możliwość szybkiego ich porównania. Przedsiębiorstwo oferuje ponadto możliwość zamówienia bezpłatnego kuriera, dzięki czemu wygodnie sprzedamy srebro czy złoto z dowolnego miejsca w kraju bez wychodzenia z domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *