Prowadzisz firmę? Załóż rachunek dla przedsiębiorców

Z roku na rok w Polsce rośnie liczba przedsiębiorstw. Osoby decydujące się na prowadzenie własnego biznesu, mogą zdecydować czy chcą korzystać z rachunku osobistego, czy konta typowo firmowego. Sprawdź dlaczego druga opcja jest polecana.

Konto firmowe ma dużą przewagę nad kontem osobistym. Przede wszystkim daje pewną niezależność, pozwalając oddzielić finanse osobiste od finansów firmowych. Łatwiej jest zachować płynność finansową, m.in. poprzez kontrolowanie wpływów i wydatków. Ponadto taki rachunek zwiększa prestiż, co przydaje się w prowadzeniu działań biznesowych.

układanie monet na stosy

Na co zwracać uwagę, wybierając konto firmowe?

Jeżeli chcesz mieć pewność, że konto firmowe będzie tak samo korzystne jak rachunek osobisty, nie możesz decydować się na przypadkową ofertę. Musisz porównać dostępne rozwiązania, analizując i porównując konkretne parametry wybranych produktów.

  • Opłaty za prowadzenie rachunku

Tylko w kilku przypadkach prowadzenie konta firmowego jest darmowe – większość instytucji pobiera opłaty. Istotne jest więc sprawdzenie, ile to kosztuje i co zawiera cena. Może się bowiem okazać, że bank X proponuje rachunek za 2 zł miesięcznie, jednak wszystkie przelewy są płatne, natomiast bank Y będzie pobierał opłatę w wysokości 10 zł, proponując darmowe przelewy standardowe.

  • Opłaty za przelewy

Wybierając rachunek firmowy, warto zwrócić uwagę na opłaty za przelewy standardowe – bo to głównie one będą zlecane. Średni koszt waha się w granicach 1-2 zł, aczkolwiek niektóre oferty zapewniają bezpłatne przelewy krajowe (źródło: https://www.ideabank.pl/konto-firma-to-ja).

  • Wypłaty gotówkowe z bankomatów

Chociaż w wielu firmach dokonuje się z reguły transakcje bezgotówkowe, czasami zachodzi konieczność wypłaty środków. Warto więc sprawdzić, ile to będzie kosztować.

W przypadku wypłaty ze swoich i partnerskich bankomatów, banki nie pobierają żadnych opłat. Analizując ofertę rynkową można jednak dotrzeć do kont firmowych dających bezpłatny dostęp do wszystkich bankomatów – bez względu na “sieć”.

  • Opłata za korzystanie z karty płatniczej

Jak pokazują analizy, banki najczęściej pobierają opłaty za korzystanie z karty płatniczej przypisanej do rachunku. W zależności od oferty, prowizja może wynieść nawet kilkanaście złotych miesięcznie. W wielu przypadkach opłatę można znieść, np. poprzez dokonanie kartą płatniczą transakcji bezgotówkowych na określoną w regulaminie kwotę.

Niezbędne dokumenty

Chcąc założyć konto firmowe, należy zapoznać się ze szczegółowymi wytycznymi konkretnego banku. Koniecznością jest na pewno złożenie wypełnionego wniosku  oraz dostarczenie niezbędnych dokumentów firmowych, tj. wpisu do ewidencji, informacji o nadaniu numeru REGON, dowodu tożsamości właściciela firmy, itp.

W większości banków wniosku nie trzeba składać bezpośrednio w oddziale – można go złożyć online lub nawet telefonicznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *