Jeśli bank odmówił Ci kredytu, a w sklepie nie możesz zrobić zakupów na raty, być może w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) znajdują się negatywne informacje na Twój temat. Co to oznacza? Jakie dane gromadzi BIK i dlaczego są one tak ważne dla pożyczkodawców?
1. Do BIK-u trafiają informacje pozytywne i negatywne
BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to instytucja zajmująca się gromadzeniem, przechowywaniem i udostępnianiem informacji na temat klientów banków oraz SKOK-ów. Gdy weźmiesz kredyt lub komuś go poręczysz, bank lub SKOK będzie co miesiąc przekazywał do BIK-u dane dotyczące terminowości spłaty Twojego zobowiązania. Oznacza to, że w BIK-u znajdują się zarówno informacje pozytywne, jak i negatywne, wynikające z zaległości płatniczych.
2. Dane trafią do BIK-u bez Twojej zgody
Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (Dz. U. z 2002 r., Nr 140 poz. 939 z późn. zmianami) banki oraz SKOK-i nie muszą otrzymywać zgody swoich klientów na przekazywanie ich danych do BIK-u. W związku z tym BIK otrzymuje informacje na Twój temat za każdym razem, gdy bierzesz kredyt lub pożyczkę do momentu aż całkowicie spłacisz zobowiązanie. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku firm pożyczkowych. Jeśli bierzesz szybką pożyczkę przez internet, a pożyczkodawca chce sprawdzić Twoją historię kredytową w BIK-u, musi otrzymać od Ciebie zgodę .
3. Nie myl BIK-u z BIG-iem
BIK jest bardzo często mylony z BIG-iem i przez to niesłusznie nazywany “czarną listą”. BIG-i, czyli biura informacji gospodarczej, gromadzą przede wszystkim informacje o zaległościach płatniczych, tworząc w ten sposób rejestry dłużników. Do BIG-u trafisz za niezapłacony rachunek za gaz, nieuregulowany czynsz bądź zaległe alimenty. W związku z tym, że w Polsce istnieją aż cztery BIG-i, a każdy z ich jest niezależną instytucją, Twoje dane mogą trafić do każdego z nich.
4. Pożyczka bez BIK-u
Firmy oferujące szybkie pożyczki przez internet reklamują często swoje produkty, jako “pożyczki bez BIK-u”. Jak w takim razie instytucje pozabankowe weryfikują wiarygodność płatniczą swoich klientów? Z reguły polegają na informacjach dostarczonych przez osoby zainteresowane wzięciem pożyczki. Ryzyko, jakie ponoszą firmy pozabankowe jest więc znacznie większe, co sprawia, że chwilówki mogą być droższe niż kredyty udzielane w bankach.
5. Przechowuj dane w BIK-u
Dane w BIK-u są przechowywane do momentu, aż spłacisz swoje zobowiązanie. Jeśli chcesz, aby pozostały dłużej, musisz wyrazić na to zgodę. Warto skorzystać z tej możliwości, zwłaszcza, gdy jesteś rzetelnym płatnikiem. Zyskasz wówczas silny argument w trakcie negocjacji z bankiem lub firmą pożyczkową.
6. Sprawdź swoją historię w BIK-u
Zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych możesz raz na pół roku bezpłatnie pobrać z BIK-u raport na swój temat. Monitorowanie dotychczasowej historii kredytowej zapewni Ci spokój w trakcie składania wniosku o kolejne zobowiązania.
Pożyczka bez BIKu to także duża pożyczka pod zastaw nieruchomości. W Polsce realizuje ją np. Speed Cash. Jej koszt obsługi nie jest duży, porównując go z kosztami obsługi pożyczek bankowych bez zabezpieczenia (tzw. „gotówek”). Nieruchomość korzystnie wpływa na wartość pożyczki. W zależności od tego, jaką nieruchomością się dysponuje, ustala się wysokość pożyczki. Podejście jest elastyczne. Zazwyczaj wystarczają 24 godziny, by podjąć decyzję, a nawet przelać pieniądze na konto. To często jedyne wyjście z pętli zadłużenia, pozwalając uniknąć egzekucji komorniczej.