Cechy dobrej pożyczki online

Pożyczka przez Internet jest coraz częściej wybieraną formą pożyczania pieniędzy. Szybka, niezwykle wygodna, a do złożenia wniosku o jej przyznanie niezbędne są na ogół jedynie podstawowe dane osobowe Klienta, które umożliwią instytucji weryfikację potencjalnego pożyczkobiorcy. Jak jednak rozpoznać, że przedstawiona oferta jest faktycznie korzystna i na co koniecznie należy zwrócić uwagę?

cechy-pozyczki-zrodlo-pixabay-com
Z naszego artykułu dowiesz się jakie są cechy dobrej pożyczki.

Czas staje się niemal tak samo cenny jak pieniądze, a często – cenniejszy. Każdy pobyt w instytucji finansowej (niezależnie, czy chodzi o bank, czy placówkę innego rodzaju) wymaga poświęcenia cennych minut, a czasem nawet godzin. Tymczasem dodatkowe środki mogą wpłynąć na konto bez konieczności stacjonarnego wypełniania wszelkich formalności – wystarczy zdecydować się na pożyczkę przez Internet. O czym należy wtedy pamiętać? Co cechuje dobrą pożyczkę?

 1. Warunki dopasowane do potrzeb Klienta

  Ważne, by warunki oferty po prostu odpowiadały potrzebom Klienta. Nie chodzi tutaj wyłącznie o koszt pożyczki, ale także o czas spłaty. Niektóre instytucje pozabankowe nie są pod tym względem zbyt elastyczne i oferują jedynie krótki okres spłaty, w dodatku wyznaczony odgórnie. Inne firmy oferują swym Klientom większą dowolność – pożyczkobiorca może zaciągnąć zobowiązanie nawet na kilka miesięcy. Na przykład w wonga.pl Klient może pożyczyć pieniądze nawet na 12 miesięcy, ale równie dobrze (korzystając z opcji ratalnej) może zdecydować o tym, że spłaci zobowiązanie już po 4 czy 5 miesiącach.

 2. Jasne i przejrzyste zasady

  Elastyczność zasad to jedno; warunki pożyczki powinny być sformułowane w taki sposób, by potencjalny Klient nie miał żadnych problemów z ich zrozumieniem. Po pierwsze, ważny jest język – firmy często zapominają, że odbiorcami ich treści nie są prawnicy lub wykwalifikowani ekonomiści, ale ludzie, którzy nie muszą rozumieć specjalistycznego, branżowego języka. Dodatkowo warunki pożyczki i regulamin powinny być skonstruowane tak, by nie pozostawiać żadnych wątpliwości co do ich interpretacji; najlepiej, jeśli dodane są do tego odpowiednie przykłady (np. ile wynosi całkowity koszt pożyczki dla przykładowej kwoty zobowiązania). To pozwoli na uniknięcie nieporozumień na linii instytucja-Klient, a ponadto utwierdzi pożyczkobiorcę w przekonaniu, że wybrał korzystną i uczciwą ofertę.

 3. Konieczna weryfikacja

  Pożyczka bez jakiejkolwiek weryfikacji to ogromne ryzyko – nie tylko dla firmy, ale także dla samego pożyczkobiorcy. Sprawdzenie podstawowych danych osobowych to absolutne minimum; rozwiązaniem zapewniającym bezpieczeństwo obu stronom jest jednak dopiero weryfikacja historii kredytowej Klienta w BIK.  Dlaczego jest to takie ważne z punktu widzenia pożyczkobiorcy? To proste – zyskuje on pewność, że ma do czynienia z rzetelną i uczciwą instytucją, która poważnie podchodzi do oferowanych przez siebie usług i przestrzega zasad respektowanych przez całą branżę finansową.

 4. Wysokość adekwatna do potrzeb

  Pożyczka pozabankowa to dobry sposób na szybki zastrzyk gotówki, zwłaszcza, gdy wydatek jest pilny. Powodem zaciągnięcia zobowiązania może być np. atrakcyjna oferta wycieczki last minute lub chęć sprawienia prezentu najbliższej osobie. Zazwyczaj kosztuje to kilkaset złotych, czasem nieco więcej (szczególnie w przypadku wycieczki) nie dziwi zatem potrzeba uzyskania dodatkowych środków finansowych. Z tego względu,  jeśli maksymalna wysokość oferowanej pożyczki znacznie przekracza potrzebną sumę, lepiej zaciągnąć zobowiązanie adekwatne do potrzeb i nie martwić się później o spłatę nadprogramowego wydatku.

 5. Szybka odpowiedź

  Czasami dodatkowe środki są potrzebne jak najszybciej. Dobra pożyczka to zatem taka, którą można stosunkowo szybko uzyskać – może to być np. pożyczka przez Internet. Na przykład w wonga.pl wystarczy, że Klient wypełni wniosek i poczeka na pozytywną weryfikację jego danych osobowych; czasami odpowiedź przychodzi już po 15 minutach, a w przypadku przyznania pożyczki firma wykonuje przelew najczęściej jeszcze tego samego dnia. To niezwykle istotne, ponieważ szybka odpowiedź umożliwia Klientowi podjęcie dalszych kroków (np. rezerwację wycieczki).

Przy zaciąganiu zobowiązań warto zatem zwracać uwagę na to, by warunki pożyczki były jasne i odpowiadały rzeczywistym potrzebom (dotyczy to także kwoty zobowiązania); firma udzielająca pożyczki powinna natomiast możliwie jak najszybciej udzielać Klientowi odpowiedzi, a także przywiązywać uwagę do weryfikacji jego danych osobowych.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *