Getin Noble Bank (Getin Bank, Noble Bank) – czy połączenie banków jest dobre dla klientów?

Getin Bank SA i Noble Bank SA połączyły się tworząc całkiem nowy Getin Noble Bank. Dzięki temu bank stał się szóstym w Polsce największym bankiem pod względem wartości aktywów, a trzynastym pod względem liczby prowadzonych placówek.

Dlaczego Getin Bank i Noble Bank się połączyły?

ludzie wpatrują się w ekran monitora
Getin Noble Bank to jedyny komercyjny bank z przewagą polskiego kapitału.

Oba banki należały do Getin Holding SA, ich fuzja nastąpiła w wyniku zapotrzebowania na jeden, większy, uniwersalny bank dysponujący bogatą ofertą handlową ze wszystkich zakresów usług finansowych: oszczędzania, inwestowania, kredytów i usług dodatkowych. Niestety, nadal obie marki nie tworzą jednego spójnego systemu, a każda z nich dedykowana jest innym klientom i posiada nawet oddzielną ofertą wraz z oddzielnymi witrynami internetowymi.

Czym zajmuje się Getin, a czym Noble Bank?

Getin Bank zajmuje się bankowością detaliczną, a Noble Bank bankowością prywatną. Dodatkowo Noble Bank dedykowany jest klientom bardziej zamożnym i jego usługi nie są dostępne wszystkim zainteresowanym.
Dodatkowe produkty finansowe oferowane przez Noble Bank to:

  • Doradztwo finansowe
  • Pośrednictwo ds. nieruchomości
  • Wsparcie prawno-podatkowe
  • Art. Banking
  • Usługi maklerskie
  • Concierge

Plusy połączenia banków ze sobą

Niewątpliwą i największą zaletą połączenia banków było wejście do pierwszej dziesiątki największych banków pod względem wartości aktywów. Obecnie jednak Getin Noble Bank zajmuje szóste miejsce, a według pierwszych prognoz miało przynieść bankowi miejsce w pierwszej piątce największych banków. Wszystkie założenia fuzji nie zostały więc spełnione.
Drugą zaletą powstałego banku jest stanie się jednym z banków komercyjnych w Polsce z przewagą polskiego kapitału.

Wyróżnienia i nagrody przyznane bankowi, a kontrowersje prawne

Już po fuzji obu banków, nowopowstała instytucja, zdobyła nagrodę w konkursie Banking Technology Awards za stworzenie aplikacji mobilnej Getin Mobile. Według miesięcznika „The Banker” znajduje się on także na liście 1000 największych banków na świecie – tę pozycję bank niewątpliwie zapewnia połączeniu Getin i Noble banku w jedność.
Z drugiej jednak strony po fuzji obu banków UOKiK (Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów) trzykrotnie nakładał kary finansowe za stosowanie nieprawidłowych i niedozwolonych praktyk wobec klientów oraz wprowadzanie klientów w błąd.
W 2011 roku bank został oskarżony o niedozwolone praktyki w sposobie udzielania kredytów samochodowych. W umowach widniał zapis, według którego bank miał możliwość zerwania umowy w każdej chwili z żądaniem natychmiastowej spłaty całości kredytu – co jest wbrew obowiązującemu prawu bankowemu.

Opinie o Getin Noble Bank

Według sond internetowych Getin Noble Bank zyskuje poparcie 67% swoich byłych i obecnych klientów, przeciwnych bankowi jest za to 33% klientów, którzy deklarują, że nigdy ponownie nie skorzystaliby z oferty banku. Najmniej pozytywnie oceniana jest atrakcyjność oferowanych przez Getin Noble Bank produktów, najbardziej pozytywnie – nastawianie pracowników banku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *