Ile kosztuje pożyczka w parabanku?

Koszty pożyczek w parabankach mogą być znamiennie inne w przypadku różnych rodzajów firm pożyczkowych. Pożyczki w parabankach są jednak zazwyczaj bardzo drogie, znaczącą przewyższając koszty kredytów i pożyczek bankowych.

Charakterystyczne koszty pożyczek w parabanku

Wszystkie firmy pożyczkowe naliczają RRSO od swoich pożyczek, w którym oprócz oprocentowania pożyczki zawierają się inne koszty:

 • koszty opłat dodatkowych
 • koszty ubezpieczeń pożyczki
 • koszty obsługi domowej
 • koszty prowizji dla firmy
 • koszty
Młody mężczyzna i kobieta przy dokumentach
Firmy parabankowe lubią ukrywać koszty pożyczek. Dlatego dokładnie czytaj umowę.

Dodatkowo do kosztów ogólnych związanych z pożyczką zaliczyć możemy również opłatę weryfikacyjną lub, w niektórych firmach inaczej nazywaną, opłatę rejestracyjną. Płacimy ją jeszcze przed otrzymaniem informacji zwrotnej o zaakceptowaniu wniosku. W części firm jest ona niewielka: wynosi 1 grosz lub 1 złoty. Niekiedy jednak jej koszt może wynieść nawet do parunastu złotych, a to przemnożone przez liczbę potencjalnych klientów daje już firmie istotne zyski.

Dlaczego w parabanku drożej?

Jak już wspomnieliśmy pożyczki w parabankach są zazwyczaj o wiele droższe niż w przypadku pożyczek bankowych. Wynika to z paru prostych faktów:

 • pożyczki udzielane są niemal natychmiastowo
 • pożyczki udzielane są również dłużnikom
 • pożyczki udzielane są niekiedy osobom figurującym, z negatywną historią kredytową, w bazach BIK, BIG czy KRD
 • pożyczka wydawana jest bez zbędnych formalności, niekiedy jedynie na orzeczenie o zarobkach

Wszystkie powyższe punkty sprawiają, że ryzyko udzielenia pożyczki wzrasta kilkukrotnie w przypadku firmy pożyczkowej w stosunku do banku, który udziela pożyczek na bardzo restrykcyjnych warunkach, jedynie wybranym klientom.
Ryzyko to sprawia, że firmy potencjalnie mogą mieć więcej klientów będącymi dłużnikami, którzy nigdy nie spłacą swojego zobowiązania.

Obsługa domowa w firmach pożyczkowych

Znaczne koszty pożyczek generowane są także przez tzw. “obsługę domową pożyczek”. Czym ona jest?

 • obsługę domową klient wybrać może w części firm pożyczkowych zamiast zwykłej obsługi “internetowej”
 • klient umawia się z wybranym przedstawicielem firmy w swoim własnym domu, wszystkie dokumenty dotyczące umowy pożyczki są dostarczane bezpośrednio pod jego adres; przedstawiciel firmy sporządza dwie kopie umowy, po jednym egzemplarzu dla każdej ze stron
 • przedstawiciel firmy wręcza klientowi w postaci gotówki sumę pożyczki
 • przedstawiciel firmy odwiedza klienta w terminach spłat rat pożyczki i odbiera je również w postaci gotówki

Niewątpliwym plusem takiej pożyczki jest więc otrzymanie pożyczki bez przymusu posiadania konta bankowego oraz dodatkowo może to być ułatwienie dla osób starszych lub niepełnosprawnych, którym wychodzenie z domu mogłoby sprawić trudności.
Koszty “Obsługi domowej” generują często ogromną stratę dla samego pożyczkobiorcy – są większe niż odsetki, prowizja i ubezpieczenie “razem wzięte”.

Darmowa pożyczka?

Niektóre parabanki wprowadziły usługę darmowych pożyczek dla nowych klientów. Pobierając taką pożyczkę klient spłaca jedynie jej wartość, bez żadnych dodatkowych kosztów. Ofertę taką proponują:

 • firma VIVUS; www.vivus.pl
 • firma Kredito24; www.kredito24.pl

Przykładowy koszt pożyczki

Poniżej przedstawiamy przykładowe koszty pożyczek porównane przy użyciu informacji z dwóch wiodących w Polsce parabanków. Pokażemy w ten sposób jak bardzo koszty te mogą się różnić w zależności od polityki firmy:

Nazwa firmy
VIVUS
PROVIDENT (Opcja Przelew)
PROVIDENT (Opcja z Obsługą Domową)
Kwota pożyczki:
2 000 zł
2 000 zł
2 000 zł
Okres spłaty:
30 dni
30 tygodni
30 tygodni
RRSO:
392.4 %
123,80%
138,30%
Całkowita suma do spłaty:
2 280 zł
2 559,54 zł
3 420,61 zł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *