Opracowywany projekt zmian w Rekomendacji S zakłada ważne (warte uwagi każdego Naszego czytelnika!) zmiany (na lepsze czy na gorsze?) w sposobie (w nastawieniu banków do…) przyznawania (Nam – przyszłym kredytobiorcom) kredytów mieszkaniowych! Banki (od momentu wejścia w życie nowej rekomendacji S) nie przyznają kredytu mieszkaniowego tym kredytobiorcom, którzy nie będą posiadać wymaganego (przez bank, ustalonego przez Komisje Nadzoru Finansowego, i zapisanego w odświeżonej Rekomendacji S) wkładu własnego (w kupno mieszkania!).
(Od tej chwili!) Kredytobiorcy będę musieli posiadać nie tylko „wystarczające” dochody (Twoje comiesięczne dochody są niskie czy wysokie?), aby móc (bez żadnych przeszkód!) spłacić kredyt mieszkaniowy, ale także wkład własny! Rozważać zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego (Kiedy? Wstępnie czy na poważnie?)? Najbardziej pożądany przez Ciebie (czy przez Twój budżet domowy również?) kredyt, to kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego? (To oznacza, że…)Wniosek o kredyt na mieszkanie musisz złożyć jeszcze w tym roku! Tylko do końca 2013 roku banki nie wycofają ze swojej oferty (kredytowej!) kredytu mieszkaniowego na 100% wartości nieruchomości!
Od początku 2014 kredyty mieszkaniowego bez wkładu znikną (ale nie całkiem…) i zostaną zastąpione kredytem mieszkaniowym z obowiązkowym wkładem własnym! Wysokość obowiązkowego wkładu własnego to 10% wartości nabywanego mieszkania! Ci kredytobiorcy, którzy nie będą dysponować wkładem własnym (w 2014 roku), będę mogli przystąpić do ubezpieczenia brakującego wkładu wkładu. Od 1 stycznia 2015 roku zmieni się nie tylko wysokość obligatoryjnego (nakazanego przez Rekomendacje S!) wkładu własnego, zostanie on podniesiony o 10 punktów procentowych, zmiany zostaną dokonane również przy wysokości ubezpieczenia, kredytobiorcy będę mogli wykupić tylko 10% ubezpieczenia od brakującego wkładu własnego.
Dlaczego Polacy najchętniej wybierają kredyty mieszkaniowe z niskim wkładem własnym (i tak rzadko decydują się na oszczędzanie na wkład własny?)? Blisko 50% udzielonych przez banki kredytów mieszkaniowych to kredyty mieszkaniowe ze wskaźnikiem LtV (Co to jest wskaźnik LtV? Wskaźnik LtV określa stosunek kwoty kredytu mieszkaniowego do wartości kredytowanej przez bank nieruchomości) na poziomie 80 procent i więcej! Powyższe dane zostały przedstawione przez Związek Banków Polskich! Analitycy (bardzo mocno!) podkreślają, że to niższy odsetek niż w 2011 roku, ale znacznie wyższy niż w 2008, 2009 oraz 2010 roku (W połowie 2009 roku mieliśmy o połowę mniej kredytów mieszkaniowych z niskim wkładem własnym niż na koniec 2012! Czy w 2013 kredyt mieszkaniowy z wysokim wkładem własnym np. 30%, to będzie kredyt, po który Polacy będą sięgać częściej?).
Dziś na początku 2013 roku jeszcze nieliczne banki wymagają od klientów przystępujących do kredytu mieszkaniowego, 20 lub 30 procentowego wkładu własnego. Większość banków w swojej ofercie zachowuje kredyty bez wkładu własnego (kredyt mieszkaniowy z 0% wkładem własnym). Dlatego też Ci klienci, którzy posiadają i wymaganą przez bank zdolność kredytową i oszczędności (ulokowane na koncie oszczędnościowym, lokacie czy zainwestowane w fundusze inwestycyjne…), nie rezygnuje ze zgromadzonych oszczędności (W ten sposób zabezpiecza swoją przyszłość finansową! Gdy pojawią się przejściowe problemy ze spłatą kredytu mieszkaniowego, klient np. nie wystąpi o wakacje kredytowe!), i wnioskuje o kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego.
Wniosku o kredyt na mieszkanie nie złożyć w najbliższym miesiącu (Dlatego, że Twoja zdolność kredytowa wymaga podwyższenia? Przeczytaj w Naszym poradniku : Jak poprawić swoją zdolność kredytową?), a za 4 lata? (Zakładasz, że) Twoje mieszkanie będzie kosztować 300 tysięcy złotych, a Twój wkład własny nie będzie niższy niż 20% wartości nieruchomości? Odpowiadamy na Twoje pytanie : Jak zaoszczędzić na wkład własny w wysokości 60 tysięcy złotych!
Oto Twoja kwota comiesięcznych oszczędności : 1150 złotych
I czas, jaki musisz poświęcić na oszczędzanie : 48 miesięcy
Oprocentowanie wybranego (i zasugerowane przez Nas) produktu oszczędnościowego : 6%
A na koniec suma zaoszczędzonych przez Ciebie pieniędzy – Twój wkład własny : 60 tysięcy 795 złotych i 32 grosze
Jak zmotywować się do oszczędzania?Najlepsza (i najwyższa) motywacja do regularnego (nieprzerywanego) oszczędzania (nie jest jedna!) to : niższa rata kredytu, to niższe oprocentowanie kredytu i niższa marża kredytowa!
Czy wszystkie zgromadzone przez Nas oszczędności (na przestrzeni kilku ostatnich lat) powinniśmy przeznaczyć na wkład własny? Część zgromadzonych przez siebie pieniędzy powinniśmy zostawić na tzw. czarną godzinę! Czeka Cię kilka większych wydatków (związanych z zakupem nowego mieszkania?)? Zapłać za nie gotówką! Po pierwsze – kredyt gotówkowy jest droższy (niż kredyt mieszkaniowy), a po drugie – może się okazać, że po otrzymaniu (wypłaceniu przez bank) kredytu mieszkaniowego, nie mamy już żadnej zdolności kredytowej.
Na Nasz wkład własny możemy co miesiąc przeznaczać (z początku…) małe kwoty! Na przykład 200 złotych! Jeśli na Nasze konto oszczędnościowe przez następne 5 lat raz w miesiącu będzie wpływać co najmniej 200 złotych, to uda się Nam zgromadzić (przy założeniu, że Nasze konto oszczędnościowe będzie oprocentowane na nie mniej niż 6 procent w skali roku) blisko 14 tysięcy złotych (13582.74 PLN)! (Jesteś pewien, że) Twoje konto oszczędnościowe może zasilić większą kwotą? Na przykład 1500 złotych? Nie możesz jednak dłużej niż 3 latach? Zaoszczędzisz aż 58 tysięcy złotych (blisko 60 tysięcy : 50008.95 PLN)!
Oszczędzania na wkład własny (systematyczne oszczędzanie), to wspaniały (niepowtarzalny sposób) na to aby odpowiedzieć sobie na pytanie (bardzo istotne z punktu widzenia każdego przyszłego kredytobiorcy mieszkaniowego) : Czy uda mi się spłacić (cały!) kredyt mieszkaniowy? Przyjrzyjmy się Naszemu zachowaniu, gdy…? Gdy jeszcze gromadzimy oszczędności na wkład własny w zakup mieszkania : Czy rezygnacja z codziennych przyjemności (np. tabliczki czekoladki, batonika…) przychodzi Nam łatwo (Czy też jest dla Nas niesamowicie trudnym zadaniem)? W treści Naszych pozostałych poradników znajdziesz odpowiedzi na takie pytania, jak : Jak obniżyć rachunki za prąd? Jak zmniejszyć zużycie wody? Jak zredukować wysokość Naszych rachunków za telefon? Jak zwiększyć wpływy do Naszego domowego budżetu? Wszystkie porady (zawarte w poradnikach) przybliżą Cię do…? Do nie niskiego a wysokiego wkładu własnego!