Na samym wstępie 2 wykresy przedstawiające jak prezentuje się aktualnie sytuacja w polskich domach jeśli chodzi o oszczędzanie i planowanie swojego budżetu domowego:
Sondaż przeprowadzony przez agencję badań TNS Polska na zlecenie Fundacji Kronenberga wskazują ta to, że większa połowa Polaków (56 procent!) nie oszczędza pieniędzy w ogóle (Większość z Nas nie okłada nawet 1 – 2% swojej pensji!)! Dlaczego Polacy nie oszczędzają? Dlaczego nie oszczędzamy żadnych pieniędzy? Ponieważ Nasze dochody są zbyt niskie (zbyt niskie abyśmy mogli oszczędzać?)? Ponieważ cały swoje wynagrodzenie przeznaczamy na zaspokojenie aktualnych potrzeb (ponieważ wszystkie zarobione przez Nas pieniądze wystarczają na pokrycie najważniejszych wydatków?)? Co trzeci Polak (34 procent Polaków) : częściej wydaje całą swoją pensje, niż oszczędza. W sposób systematyczny oszczędza zaledwie 10 procent Polaków. Tylko 40 procent z Nas określa z góry wszystkie swoje wydatki (Planowanie codziennych wydatków nie jest mocną stroną aż 60% Polaków! 2/3 z Nas nie planuje swoich wydatków!). Czy Nasze małe wynagrodzenia mogą wyjaśnić to, że większość z Nas nie posiada żadnych oszczędności? (Czy to prawda, że) Niskie wynagrodzenie (często czy rzadko?) jest równoznaczne z przesadnym, pozbawionym kontroli (kredytobiorcy!) i kosztownego pożyczania pieniędzy? (Prawdą czy nieprawdą jest to, że) Ci Polacy, którzy nie mają żadnych (nawet najdrobniejszych!) oszczędności, pożyczają pieniądze najczęściej w wyżej opisany sposób wówczas, gdy (nagle i niespodziewanie) tracą pracę lub gdy zakup nowego urządzenia (RTV bądź AGD), nie może już dłużej czekać! W jaki sposób wszyscy (zarówno osoby z niższymi, jak i wyższymi dochodami) Polacy zwiększyć wpływy (nie „wypływy”!) na swoje konto oszczędnościowe? Za pośrednictwem poradnika udzielimy odpowiedzi na pytanie : Jak zwiększyć budżet domowy? Swoją pracę (nad również Twoimi oszczędnościami) rozpoczniemy od porządków!
Uporządkuj swoje finanse!
Ile pieniędzy zarabiasz (Ile pieniędzy „przychodzi” do Twojego budżetu domowego)? Ile pieniędzy wydajesz (a ile pieniędzy z niego „odchodzi”)? To dwa podstawowe (i najważniejsze) pytania, na które musisz udzielić (jak najszybciej!) odpowiedzi! Potrafisz (bez cienia wątpliwości!) powiedzieć : Ile pieniędzy spośród całego domowego budżetu przeznaczasz na wydatki (Twoje czy Twojej rodziny)? Całą pensję (Ile pieniędzy wydajesz na życie Twojej rodziny?)? Czy np. 90% (a pozostałe 10% odkładasz na rachunek oszczędnościowy?)? Jaką część wszystkich (Twoich, Waszych) wydatków stanowi : jedzenie (Ile pieniędzy wydaje Twoja rodzina jedzenie?), rachunki (Jak wysokie są rachunki w Twoim gospodarstwie domowym), ubrania (Ile pieniędzy kosztują ubrania Twojej współmałżonka lub współmałżonki? Twoich dzieci? I Twoje?), rozrywka (Jak często Twoja rodzina chodzi do np. do kina?). Sam (jeśli jesteś singlem lub singielką) lub wspólnie (całą rodzinę) przemyślcie wszystkie kategorie (Twojego, Waszego) budżetu domowego (Nie rozdzielajcie kategorii na zbyt drobne! Dlaczego? Dlatego, że wprowadzanie danych do poszczególnych kategorii, nie powinno być zbyt skomplikowane! Zbyt skomplikowane „zadanie” skutecznie osłabi Waszą motywację!). I…? I systematycznie (każdego dnia!) wpisuj je do (Waszego,tylko Twojego!) zeszytu lub arkusza kalkulacyjnego (w komputerze)! Pamiętaj o zabraniu (po kilku dniach ta czynność wejdzie Ci w zdrowy nawyk!) paragonu z każdego sklepu (w którym robiłeś dziś zakupy) i zapisaniu wysokości każdego rachunku (za czynsz, za prąd, za gaz, za Internet, za telefon…)!
Zwiększ wpływy do swojego comiesięcznego budżetu domowego!
Jak każdy z Nas (Wszyscy, którzy czytają ten poradnik!) może powiększyć (własny!) budżet domowy? Po pierwsze możemy – powiększyć swoje comiesięczne przychody, po drugie – obniżyć swoje comiesięczne wydatki. W jaki sposób powiększyć swój comiesięczny dochód? Krok pierwszy – Powiększ swoje comiesięczne wynagrodzenie (Czy Twój szef może zapłacić Ci więcej? Czy możesz wykonać dla niego kilka dodatkowych zleceń, nie w oparciu o umowę o pracę, a np. umowę o dzieło? Czy możesz awansować? Czy możesz otrzymać premię? Czy Twój pracodawca może przyznać Ci premię? Czy możesz „zrobić” nadgodziny? Czy możesz pracować w kilka weekendów w miesiącu? Czy możesz nawiązać współpracę z nowym pracodawcą, zleceniodawcą?). Krok drugi – zmniejsz swoje rachunki (za czynsz i media!). Jesteś stałym klientem firmy X? (W takim razie) Skontaktuj się firmą (dostarczającą np. Internet do Twojego gospodarstwa domowego) i poproś i przedstawienie aktualnej (zaktualizowanej) oferty! (Czy słyszałeś o tym?) Rachunek za Internet, telewizję oraz telefon stacjonarny możesz zapłacić w jednej firmie (nie musisz płacić trzech wysokich rachunków, możesz płacić jeden niższy!)! Pomyśl! Czy telefon stacjonarny w ogóle (choć trochę!) jest Ci potrzebny (Tobie, Twojej rodzinie?)? Ze swojego telefonu komórkowego korzystasz rzadko? Tylko wówczas gdy odbierasz telefon? Zamień (comiesięczny) abonament na telefon na kartę! Zakręć kurek z wodą, gdy myjesz zęby (i przypominaj o tej prostej zasadzie wszystkim domownikom!)! To tylko kilka ze sposobów na wprowadzenie niższych rachunków do Twojego budżet. Twój budżet domowy zaoszczędzi jeszcze więcej, jeśli wprowadzisz (do swojego codziennego życia) wszystkie Nasze rady! Krok trzeci – obniż raty swoich kredytów (Przeczytaj Nasz poradnik : Jak obniżyć ratę kredytu! Piszemy w nim nie tylko o konsolidacji kredytowej!).
Odstąp od małych i niepotrzebnych wydatków
Codziennie wydajesz minimum 15 złotych na…? Na na przykład dwie kawy w pracy! Odstąp od tych niewielkich i nieuzasadnionych wydatków (Zamiast kupować dwie filiżanki kawy dziennie, zabierz ze sobą do pracy termos z kawą!)! Czy wiesz, że w ciągu miesiąca do Twojego domowego budżetu (po dokonaniu prostej zmiany w przyzwyczajeniach dnia codziennego…) wpłynie kwota 450 złotych! Dwanaście miesięcy później Twój budżet domowy zostanie zasilony w sumie kwotą 5400 złotych!
Sprzedaj wszystko to co zbędne…
Wystaw na aukcje internetową wszystkie zalegające w Twoim domu przedmioty! Nie będziesz miał najmniejszych trudności ze sprzedażą, gdyż zainteresowanie zakupami na aukcjach internetowych w Polsce stale rośnie! Sprzedaj ubrania, nieużywany sprzęt RTV oraz AGD, bezużyteczne (w Twoim domu!) meble ogrodowe, a także nieużywane (przez Twoje maluchy!) zabawki dla dzieci!
Idź na zakupy przygotowany/ przygotowana!
Przed wyjściem z domu na zakupy (nawet te najkrótsze!) sporządź dokładną listę zakupów! Przemyśl ją przez chwilę! Usuń z listy te pozycje, które (wcale!) nie są Ci potrzebne! Na zakupy zabierz ze sobą nie tylko listę, ale również długopis. Usuwaj z listy zakupione przedmioty na bieżące! A w Twoim koszyku nie znajdzie się żaden niepotrzebny przedmiot! Konfrontuj ze sobą ceny kupowanych produktów. Spójrz na cenę za jeden kilogram, nie cenę za jedno opakowanie! Zrezygnuj z kupowania przedmiotów na raty! Nawet raty zero procent mają ukryty koszt (czasami koszt ukryty jest w cenie produktu, czy kilka tygodni wcześniej ten produkt nie był tańszy?)! Nie obawiaj się kupować prezentów z wyprzedzeniem np. prezenty na Święta Bożego Narodzenia kup podczas letnich wyprzedaży! Nie kupuj przedmiotów niskiej jakości : Kup żarówki energooszczędne, posłużą Ci dużej! Wybierz lodówkę o wysokiej klasie energetycznej (lodówka o wysokiej klasie energetycznej pobiera mniej prądu, dzięki czemu Twoje rachunki za prąd są niższe!)!
Ciekawy tekst. Polecam uzupełnienie go tym: http://www.interaktywna.pl/styl-zycia/dom/7-prostych-sposobow-na-poprawe-domowego-budzetu/ , w którym autor proponuje konkretne rozwiązania oszczędzania i poprawy budżetu domowego.