Wiele badań pokazuje, że dość duży odsetek osób nie zauważa różnicy między bankiem a parabankiem. Tymczasem różnice są i to dosyć duże. Jeśli chcesz je poznać, czytaj uważnie dalej.
Przede wszystkim banki i ich działalność jest szczegółowo regulowana oraz nadzorowana przez prawo bankowe oraz Komisję Nadzoru Finansowego. Co więcej, klientów banków, którzy przekazali pieniądze w depozyt, chroni Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Co to oznacza? Jeżeli bank jest niewypłacalny, Fundusz zapewnia zwrot gotówki.
Parabanki zaś nie są kontrolowane przez powyższą Komisję i działają w głównej mierze na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego. Nie mogą przyjmować środków depozytowych, a kluczowym aspektem ich działalności jest udzielanie pożyczek, bardzo podobnych w swym przeznaczeniu do bankowych kredytów gotówkowych.
Kolejną różnicą – to mocny plus dla parabanków – jest kwestia skomplikowania procesu pobierania pożyczki. W tradycyjnych bankach musisz poddać się wielu formalnościom, w tym między innymi okazać stosowne zaświadczenia dotyczące dochodów, posiadanej pracy, jak również zostaniesz sprawdzony w Biurze Informacji Kredytowej. Cały proces bywa niezwykle czasochłonny, może trwać dni, a nawet tygodnie, przy czym i tak nie ma pewności, że otrzymamy potrzebne dofinansowanie. Parabanki ograniczają formalności do minimum – zero żyrantów, kontroli czy weryfikacji. Pożyczkę dostaniesz ekspresowo i bez większych trudności – standardem jest tu, że wypłata następuje w ciągu jednego dnia, a najlepsze firmy robią to w ciągu godziny.
Co jeszcze? Instytucje bankowe i parabankowe różnią się w kwestii wysokości kosztów. Produkty finansowe w tych drugich są zazwyczaj droższe, właśnie przez to, że są znacznie łatwiej dostępne, niż kredyty bankowe.
Parabanki i banki to dwie różne instytucje. Zanim zdecydujesz się na jedną z nich, dokładnie poznaj wszystkie plusy i minusy ich działalności.
Artykuł porusza najważniejsze moim zdaniem różnice między bankiem a parabankiem. Brakuje mi różnicy między parabankiem a firmą pozabankową. A tutaj są istotne różnice, mimo że osoby związane z branżą finansową zalecają używać je zamiennie.
Kamil z Crediteo.pl
Jest taka różnica, że parabank posiada pieniądze, które pozycza a bank je tworzy z powietrza. Dodatkowo właściciel parabank musi się liczyć z licznymi pozwami od bankowej konkurencji i od Państwa, które wspiera lichwiarstwa żydowska.