Kredyt hipoteczny

Jednym z wielu produktów kredytowych udzielanych przez banki jest kredyt hipoteczny.

Kredyt hipoteczny charakteryzuje się głównie tym, że posiada zabezpieczenie w formie hipoteki. Udzielany jest na wiele lat (przeciętnie 15-30) i na bardzo duże kwoty pieniędzy (idące w setkach tysięcy złotych). To finansowe zobowiązanie przeznaczone jest najczęściej na budowę domu lub zakup mieszkania, albo innej nieruchomości. Kredyty hipoteczne przyznawane są zarówno w złotówkach, jak i obcych walutach.

Dlaczego warto zaciągnąć kredyt hipoteczny? Dlatego, że jest dla nas często jedyną możliwością do zrealizowania marzeń, czyli posiadania własnego domu. Praktycznie każdy cieszący się dobrą opinią bank udziela kredytów hipotecznych. Aby można było dostać taki kredyt, kredytobiorca musi najpierw spełnić kilka istotnych warunków. Bank sprawdza czy może mu zaufać, a tym samym przekazać dużą sumę pieniędzy, sprawdzając m.in. jego historię kredytową i aktualną sytuację finansową. W zamian za udzielenie kredytu instytucja bankowa dostaje prowizję i odsetki. Kredytobiorca jest też zobligowany ponieść wszelkie dodatkowe koszty zaciągniętego kredytu, są nimi między innymi opłaty związane z ustaleniem hipoteki i koszty notarialne, a także ewentualne ubezpieczenie spłaty.

Warto zaznaczyć, że bank w celu zmniejszenia ryzyka inwestycyjnego, zabezpiecza kredyt do czasu ustalenia hipoteki. Zabezpieczeniem tymczasowym może być na przykład poręczenie według prawa cywilnego oraz poręczenie osoby trzeciej, posiadającej zdolność kredytową.

Z całą pewnością formalności przy załatwianiu kredytu hipotecznego jest zatem bardzo wiele.

3 komentarze

  1. Zaciągnąłem kredyt hipoteczny na 30 lat. Teraz okazało się, że mam możliwość spłacić go wcześniej, w około 20-25 lat. Po symulacji jednak okazało się, że jest to całkowicie nieopłacalne, ponieważ odsetki wówczas będą ogromne, plus do tego aneks do umowy. Zastanawiam się więc czy nie lepiej spłacać kredyt przez te trzydzieści lat, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na inny cel.

  2. Zazwyczaj okazuje się, że nie warto spłacać kredytów wcześniej, aczkolwiek trzeba pamiętać, że to zależy od wielu aspektów. Zależy od tego, w jakim banku zaciągnęliśmy kredyt, od wysokości oprocentowania, waluty, w której posiada się kredyt, należałoby się przyjrzeć odsetkom z ciągu ostatnich 10 lub 15 lat, a także dokładnie określić, kiedy zamierza się spłacić kredyt. Warto w takich sytuacjach porozmawiać z doradcą hipotecznym w banku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *