Najważniejsze parametry pożyczki

Jak znaleźć atrakcyjną pożyczkę lub kredyt? Wiele osób przed wybraniem któregoś z proponowanych świadczeń finansowych zadaje sobie takie pytanie. Wybór oczywiście nie jest ani szybki ani łatwy. Nie zawsze bowiem reklamowane produkty finansowe w bankach czy parabankach okazują się Parametry pożyczki takie atrakcyjne, jakby tego chciały reklamujące się instytucje. Dlatego warto wiedzieć, na które parametry produktów finansowych trzeba szczególnie zwrócić uwagę.

Przede wszystkim niektóre pożyczki mogą działać tak samo jak kredyty, dlatego mogą mieć dostępne na przykład raty równe lub malejące. Wówczas należy wybrać taki system rat, który pozwoli nam na systematyczną spłatę. Przy obliczaniu zdolności kredytowej banki oraz parabanki biorą pod uwagę wysokość pierwszej raty, dlatego im niższa rata początkowa, tym wyższa zdolność kredytowa. Wybór rat jednakże nie jest najważniejszym czynnikiem, zwłaszcza przy okazji pożyczek udzielanych w parabankach. Wówczas podstawą jest koszt prowizji oraz okres spłaty. Warto więc wybrać takie oferty parabanków, w których w ramach pierwszej pożyczki prowizja wynosi 0%. Jest to możliwe na przykład w VIVUS (kwota do 1000 zł do 30 dni), NetCredit (600 zł na 30 dni) czy VIA SMS (500 zł do 30 dni).

Ponadto okres spłaty nie zawsze w każdej instytucji liczony jest tak samo. Na przykład w Providencie system spłaty odbywa się za pomocą rat tygodniowych, a nie miesięcznych. W niektórych też parabankach nie można wziąć pożyczki na okres krótszy niż 7 lub 14 dni, co też należy wziąć pod uwagę, jeżeli chce się podjąć pożyczkę na krótki czas. Przy okazji parabanków ważnym czynnikiem jest również możliwość przedłużenia spłaty pożyczki. Niestety jest to płatna opcja, która rządzi się żelaznymi zasadami. Przedłużać najczęściej można o 7, 14 lub 30 dni. Kwota naliczana za każde przedłużenie uzależniona jest od wysokości pożyczki, która została zaciągnięta. Dlatego warto przemyśleć wcześniej, czy podejmowaną kwotę uda się spłacić w terminie, w przeciwnym wypadku może się okazać, że będzie trzeba dopłacić za możliwość przedłużenia terminu spłaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *