Składowe ubezpieczenia turystycznego – sprawdź, za co płacisz

Wykupując ubezpieczenie turystyczne na wakacje, wyjazd na narty czy weekendowe zwiedzania obcych krajów, masz do wyboru różne pakiety. Różnią się one ceną, sumą ubezpieczenia, rozkładem kosztów poszczególnych rodzajów ochrony, a także zakresem. Warto, byś wiedział, co może znaleźć się w ubezpieczeniu turystycznym, żeby dopasować je do swoich planów lepiej i zyskać pełną ochronę.

OC w ubezpieczeniu turystycznym

Jeśli jesteś kierowcą lub masz podstawową wiedzę o ubezpieczeniach komunikacyjnych, na pewno zdajesz sobie sprawę, czym jest OC. Rozwijając skrót, jest to ochrona Odpowiedzialności Cywilnej. Jako obowiązkowa polisa samochodowa chroni Ciebie jako sprawcę kolizji przed płaceniem za szkody z własnej kieszeni, a poszkodowanego przed koniecznością samodzielnego dokonania naprawy.

Ale OC może pojawić się też jako składnik innych, nieobowiązkowych już polis. Mówi się wówczas o „OC w życiu prywatnym”. Kiedy pojawia się w ubezpieczeniu turystycznym, chroni podróżnika na wypadek przypadkowego uszkodzenia czyjegoś mienia, a nawet wyrządzenia komuś krzywdy. Sprawdza się zwłaszcza w ubezpieczeniu narciarskim, ponieważ na stoku nietrudno wjechać w kogoś i przypadkowo złamać mu rękę czy uszkodzić narty.

Przeczytaj wszystko o ubezpieczeniu OC w życiu prywatnym, by chronić się także na co dzień, np. gdy dojdzie do awarii pralki i zalejesz sąsiada: https://kioskpolis.pl/ubezpieczenie-odpowiedzialnosci-cywilnej-oc-czym-jest/

kobieta wystawia głowę z okna pociągu

Ubezpieczenie turystyczne a NNW i Assistance

To kolejne nazwy, które możesz kojarzyć głównie z ubezpieczeniem komunikacyjnym. Niesłusznie. NNW oraz Assistance to popularne dodatkowe składniki ubezpieczenia turystycznego. Działają na tych samych zasadach, co w polisie samochodowej. NNW umożliwia Ci zatem uzyskanie odszkodowania, gdy doznasz urazu ciała lub innego rozstroju zdrowia. Docenisz je zwłaszcza w sytuacji, gdy dolegliwości będą się przedłużać, a Ty po powrocie z podróży nie będziesz mógł od razu wrócić do pracy.

Assistance to pakiet różnych rodzajów ochrony: od informacyjnej, przez techniczną, po prawną. Podczas przebywania za granicą możesz w dowolnej chwili zadzwonić na infolinię i zgłosić problem.

Leczenie i ratownictwo

Standardowymi składowymi ubezpieczenia turystycznego są ochrony kosztów leczenia i ratownictwa. Muszą być wysokie: co najmniej 30 tys. euro dla leczenia i co najmniej 9 tys. euro dla ratownictwa. Przeczytaj uważnie OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia), aby zobaczyć, z jakich usług medycznych możesz korzystać za darmo. Jeśli masz kłopoty dentystyczne lub jesteś w ciąży, powiększ kwoty ochrony tych elementów ochrony.

kobieta w kapeluszu patrzy na mapę

Bagaż i sprzęt sportowy

Skradziony, zagubiony lub zniszczony bagaż to koszmar każdego podróżnika. Wybierając się za granicę, zwłaszcza do biedniejszych krajów lub w zatłoczone obszary, koniecznie rozszerz ubezpieczenie turystyczne o ochronę bagażu. Jeśli planujesz uprawianie sportów, zadbaj też o ochronę sprzętu, np. nowych nart czy specjalistycznej deski snowboardowej.

A może jedziesz w podróż, by zwiedzać? Wówczas koniecznie obejmij ochroną sprzęt elektroniczny: aparaty, kamery, drony, laptopy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *