Pożyczki online w większości przypadków cechują się tymi samymi procedurami, które czekają na pożyczkobiorców w standardowych placówkach. W pewnych sytuacjach mogą się jednak od siebie różnić, najczęściej wówczas, kiedy korzysta się z oferty parabanku lub tradycyjnej bankowości.
W tym drugim przypadku niestety najgorszą rzeczą jest czekająca tak czy siak na klientów “papierologia”, czyli wypełnianie dokumentów. Składając jednak wniosek online, w którym wpisujemy imię, nazwisko, PESEL, numer kontaktowy (czasami też preferowane godziny kontaktu oraz oddział, w którym chcemy się stawić) znacząco skracamy czas realizacji pożyczki. Konsultant, który do nas oddzwoni i przeprowadzi rozmowę, będzie już bowiem wiedział, jakim produktem jesteśmy zainteresowani, dlatego kiedy udajemy się do banku, wystarczy, że złożymy podpisy na przygotowanych już dokumentach. Od tej chwili pozostaje czekać na pieniądze, które jeszcze tego samego dnia mogą wylądować na naszym koncie. Niestety, wybierając bank musimy tutaj wykazać się wystarczającą zdolnością kredytową, czyli przedstawić odpowiednie dokumenty, takie jak miesięczne zarobki czy źródło dochodu, nie możemy również znajdować się na liście rejestrów dłużników.
W przypadku pożyczek online w parabankach liczyć można przede wszystkim na znacznie szybsze otrzymanie pożyczki (często w kilkanaście minut, najdłuższy czas realizacji to jeden dzień roboczy). Procedury są podobne, jednakże w większości przypadków, czyli w takich instytucjach, jak chociażby SMS365 czy NetCredit, pożyczkobiorcy muszą założyć konto na stronie WWW i dokonać weryfikacji tożsamości poprzez przelanie opłaty rejestracyjnej (jednorazowej) w wysokości 1 gr lub 1 zł. Z pozostałych warunków obowiązujących pożyczkobiorców jest oczywiście posiadanie statusu obywatela polskiego, stałego zameldowania w Polsce oraz mieszczenia się przeważnie w przedziale wiekowym 20-65 lat (niektóre parabanki posiadają większe granice, na przykład VIVUS dopuszcza przedział 19-75 lat). Pożyczkobiorcy nie mogą również być wpisani na listę rejestru dłużników oraz podlegać windykacji.