Jak można poprawić swoją zdolność kredytową

Zdolność kredytowa to jeden z najważniejszych czynników decydujących o tym, czy otrzyma się kredyt lub pożyczkę – teraz nie tylko w banku, ale również i w parabanku. Warto więc dowiedzieć się, jakimi legalnymi sposobami można zwiększyć swoją wiarygodność w oczach instytucji finansowych.

Jeden z najbardziej skutecznych sposobów dotyczy okresu spłaty pożyczki. Z jednej strony przeważają opinie, że im dłuższy okres spłaty, tym więcej odsetek trzeba będzie zapłacić. To oczywiście jest prawdą, jednakże wydłużając okres spłaty, zmniejsza się zarazem wysokość comiesięcznej raty, która wówczas jest po prostu łatwiejsza dla nas do uregulowania, przez co nasza zdolność kredytowa staje się lepsza. Warto więc zastanowić się nad takim rozwiązaniem i przy okazji zwrócić uwagę, czy przy wcześniejszej spłacie nakładane są dodatkowe opłaty. Jeżeli nie, to tym lepiej, ponieważ w razie potrzeby można bez dodatkowych kosztów spłacić całość kredytu przed wyznaczonym terminem, gdyby się okazało, że możemy szybciej pozbyć się zadłużenia.

Jeżeli jednak taka opcja nie wchodzi w grę, to warto zastanowić się również nad posiadanymi kartami kredytowymi czy debetami na koncie. Są to jedne z najczęściej wykorzystywanych form zadłużeń, które niestety również wpływają na naszą zdolność kredytową, o czym zdaje się zapominać wiele osób w momencie podejmowania kredytu czy pożyczki. Dlatego przed złożeniem wniosku o zapożyczenie warto spłacić karty kredytowe oraz debety na koncie, ponieważ bank lub parabank może przy ocenie zdolności hipotetycznie założyć, że w trakcie spłaty pojawi się z tego tytułu kilkuprocentowe obciążenie.

Sprawdzonym rozwiązaniem na poprawę zdolności kredytowej jest także zdecydowanie się na współkredytobiorcę. Najczęściej są to rodzice, którzy posiadają duży dochód, jednakże pamiętać trzeba, że każdy bank nakłada granicę wieku dla kredytobiorców. Lepiej więc wybrać takiego, który ma stabilną sytuację finansową, duży dochód i nie znajduje się w podeszłym wieku. Inaczej raty kredytu będą wyższe niż się spodziewaliśmy.

Dobrym sposobem na zwiększenie zdolności kredytowej jest jeszcze zdecydowanie się na raty równe, a nie malejące. Do obliczania zdolności bank bierze bowiem wysokość pierwszej raty – w przypadku równych rat, będzie ona po prostu niższa i łatwiejsza dla nas do uregulowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *