Jak zaoszczędzić na wodzie?

Co Nas czeka w 2013 roku? Najwięcej podwyżek! Podrożeje nie tylko żywność (warzywa będą droższe nawet o 10%!), komunikacja miejsca, prąd, opłata za wywóz śmieci, oraz woda! Cena 1 litra wody, może być droższa aż o 1/3! Kto powinien oszczędzać wodę? Wszyscy! Nie tylko Ci, którzy zarabiają najmniej. O oszczędnościach powinny pomyśleć także osoby o średnich i wysokich dochodach. Ile zarabiasz? Czy zdradzisz Nam to w swoim komentarzu? Ile pieniędzy chciałbyś zaoszczędzić na wodzie w tym roku? Statystyczny Polak zużywa 187 litrów wody dziennie! Ile kosztuje woda w Twoim domu? Około 2 tysięcy rocznie (Twoja rodzina składa się z 4 osób? 2 dorosłych? I 2 dzieci?)! Dlaczego nie oszczędzamy na wodzie? Dlatego, że nikt Nas tego nie nauczył! Nasz poradnik nauczy Cię oszczędzać wodę! Po jego przeczytaniu będziesz umiał, nie tylko odpowiedzieć na pytanie : Jak zaoszczędzić na wodzie! Ale także sam zaoszczędzisz pieniądze korzystając z…poniższych porad! Pamiętaj o tym, aby zaoszczędzonych pieniędzy nie trzymać w skarpecie!

Poddajmy kontroli Nasze instalacje wodociągowe!

W jaki sposób możemy sprawdzić, czy instalacje wodociągowe w Naszym domu są szczelne? Wykonując cztery proste czynności! Najpierw odczytujemy i zapisujemy (na kartce papieru) stan wodomierza, następnie zażądamy kilkugodzinną przerwę (o przerwie musi wiedzieć każdy z domowników!). UWAGA! W czasie przerwy pod żadnym pozorem nie korzystamy z wody (Wyjdźmy z domu na spacer, do pracy, do szkoły, na zakupy) w Naszym domu! Po powrocie ponownie odczytajmy stan wodomierza, zapisujemy wynik, i porównujemy go z pierwszym wynikiem. Czy dostrzegasz różnice między wynikami? Jeśli TAK, to instalacje wodociągowe w Twoim domu przeciekają!

W kuchni i łazience zamontuj wodooszczędną armaturę!

Zużycie wody w Twoim domu będzie niższe, jeśli zamontowana armatura w Twojej łazience i kuchni, będzie pobierać mniej  wody (do pracy!)! Wymień starą (Nie wodooszczędną) armaturą łazienkową oraz kuchenną na nową wodooszczędną! Zapytaj sprzedawcą : Ile pieniędzy uda Ci się zaoszczędzić, jeśli kupisz tę umywalkę? Koniecznie wybierz baterię z jednym uchwytem! Pożądaną temperaturę wody znacznie łatwiej ustawić, jeśli kran ma tylko jeden kurek!

Kup perlator wodny!

Co to jest perlator (aerator) wodny? To prosta (nieskomplikowana!) końcówka, którą instalujemy na prysznicu albo kranie! Jakie zadanie spełnia każdy aerator? Każdy zainstalowany aerator napowietrza wodę w Twoim domu i oszczędza dla Ciebie pieniądze ! W jaki sposób? Z słuchawki prysznicowej oraz kranu leci mniej wody o…? O nawet 60%! A Ty odczuwasz różnicę tylko w swoim portfelu! Kiedy zauważymy pierwsze oszczędności? Kiedy otrzymamy pierwszy rachunek za wodę (od momentu zainstalowania perlatorów w Naszym domu!). Ile kosztuje perlator (aerator) wodny? Mało! Najtańszy perlator kosztuje zaledwie kilka złotych!

Jak najczęściej zmywaj naczynia w zmywarce!

Twoim zdaniem posiadanie zmywarki w domu, związane jest z bardzo wysokimi kosztami? Jesteś pewien, że jeśli z zakupionej zmywarki w Twoim domu będziesz korzystał bardzo często, to Twoje rachunki za wodę znacznie się podniosą? Mylisz się! Zmywanie naczyń w zmywarce jest tańsze niż zmywanie ręczne! Musimy tylko pamiętać o tym, aby nie płukać w zlewie naczyń przed włożeniem ich do zmywarki. Wystarczy, że usuniemy resztki jedzenia z talerzy, np. za pomocą ręcznika kuchennego!

Jeśli w Twoim domu nie ma zmywarki…

Jeśli w Twoim domu nie ma jeszcze zmywarki (ale już niebawem planujesz jej zakup), to zmywaj naczynia ręcznie, w następujący sposób. Jedną komorę Twojego zlewu napełnij ciepłą (ale nie gorącą) wodę oraz płynem (zastosuj się do wskazówek producenta, ile kropli potrzebujesz?), a do drugiej przekładaj już umyte naczynia, umyte naczynia płucz krótkim (wcale nie intensywnym!) strumieniem letniej wody!

Napraw kapiące krany w Twoim domu

W Twoim domu kapie tylko jeden kran? Jak szybko? Jeśli Twój kran kapie z szybkością 1 kropli na 1 sekundę, to co miesiąc z Twojego kranu ucieka (bezpowrotnie!), blisko 1000 litrów wody miesięczne (12 000 litrów rocznie!). Napraw wszystkie kapiące krany w Twoim domu, natychmiast (Nie odkładaj tego zadania na przyszły weekend!), a oszczędzić pieniądze (Zaoszczędzone pieniądze wpłać na konto oszczędnościowe, nie chowaj ich pod poduszką!). Po dokonaniu napraw kontroluj (kontroli naucz wszystkich domowników), czy kurek z wodą został dokręcony (Nie narażaj swojego budżetu domowego na niepotrzebne straty!).

Zamień kąpiel w wannie na kąpiel pod prysznicem! I nie bierz długich gorących pryszniców!

Weź szybki prysznic zamiast długiej kąpieli w wannie! Sprawdziliśmy! Ile wody zużywasz podczas jednej kąpieli w wannie? Nie mniej niż 180 litrów! Oraz to, ile wody potrzebujesz do 1 minuty kąpieli pod prysznicem? 10 litrów! Twój prysznic powinien więc trwać znacznie krócej niż 18 minut (Jeśli chcemy zaoszczędzić biorąc prysznic, a nie kąpiąc w wannie. Nie chcesz tylko wyrównać kosztów, prawda?)! I nie powinien być gorący! Obniż temperaturę Twojej kąpieli, a zużyjesz mniej ciepłej (droższej!) wody!

Nie odkręcaj wody w kranie, gdy…?

Nie odkręcaj wody w kranie, gdy myjesz zęby! Bieżącą wodę zastąp kubkiem z wodą! W ten sposób zaoszczędzić aż 15,5 litra wody! Na pewno Twój kubek do płukania ust, nie ma większej objętości niż pół litra…

Nie wstawiaj pralki ani zmywarki, jeżeli…?

Jeśli Twoja pralka nie została wypełniona w 100%, to nie nastawiaj jej jeszcze! Poczekaj na pełne wypełnienie i pamiętaj o tym, aby wybrać program oszczędnościowy. Ta sama uwaga dotyczy zmywarki! I dodatkowo : Nie nastawiaj zmywarki na wstępne płukanie! To już pewne, że wstępne płukanie nie poprawia jakości mycia Naszych naczyń!

Nie rozmrażaj mięsa, mrożonek…w ciepłej wodzie!

Do rozmrażania mięsa oraz mrożonek nie używamy, miski z ciepłą wodą! Żywność rozmrażamy w lodówce! Wstaw zamrożone mięso lub mrożonkę na noc do lodówki, bez nawet kropli wody!

Przyjrzyj się spłuczce w Twojej toalecie!

Zauważyłeś, że spłuczka w Twojej toalecie ma dwa przyciski, mniejszy oraz większy? Naciśnij ten mniejszy! To kolejny sposób na mniejsze zużycie wody w Twoim domu (Nie zapomnij tej informacji przekazać pozostałym domownikom!)!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *