Kredyt samochodowy

Obecnie swobodnie możemy wziąć kredyt w zasadzie na wszystko, o ile będziemy spełniać warunki stawiane przez bank. Do najczęściej branych kredytów zalicza się kredyty hipoteczne i samochodowe. O te ostatnie nie jest trudno, ale żeby je otrzymać, również należy spełnić kilka podstawowych kryteriów.

Przede wszystkim bank, żeby przekazać nam konkretną sumę, musi otrzymać w zamian zabezpieczenie. Najczęściej stosowanym i podstawowym zabezpieczeniem jest w przypadku pojazdu wykupienie przez klienta polisy autocasco i cesja z tej polisy na bank. W razie wypadku, to on dostanie odszkodowanie za zniszczenia. Ale poza tym rodzajem banki mogą stosować inne zabezpieczenia. Może być to zastaw rejestrowy (na podstawie, którego bank może na wypadek niewypłacalności przejąć samochód i go sprzedać), ale także przewłaszczenie (wówczas pojazd jest de facto własnością banku do czasu całkowitej spłaty zobowiązań, bank zatrzymuje kartę pojazdu, bez której nie można sprzedać auta lub go fabrycznie zmienić) oraz inne, jak cesja z polisy na życie kredytobiorcy, czy weksel in blanco.

Wysokość raty płaconej przez klienta po uzyskaniu kredytu będzie zależała m.in. od tego, jaki typ pojazdu kupimy (osobowy czy ciężarowy), a także od roku produkcji pojazdu, ceny auta oraz wysokości wkładu własnego. Obecnie praktycznie wszystkie banki mogą udzielić kredytów na dowolne pojazdy, w związku z czym prześcigają się one w przyciąganiu klienta różnymi atrakcyjnymi promocjami. Możemy na przykład otrzymać wyjątkową zniżkę na spłatę kredytu, jeśli zostanie on zamówiony przez internet.

Klient ma też do wyboru różne rodzaje kredytów, najczęściej wykorzystuje się typowy kredyt samochodowy, ale przy zakupie auta można skorzystać również z kredytu gotówkowego, hipotecznego, (ale to raczej do pojazdów bardzo drogich, luksusowych, kosztujących powyżej 80 tys. zł) czy refinansowego.

2 komentarze

  1. To prawda, dostałem świetną zniżkę, bo zamówiłem kredyt przez Internet. Nie spodziewałem się aż takiego upustu. Teraz co miesiąc spłacam raty i cieszę się nowym autem. Polecam!

  2. Stoję właśnie przed wyborem odpowiedniego kredytu na samochód, ale propozycji jest tak wiele, że nie wiem, na co się zdecydować. Dobrze jest przeczytać jakiś mądry artykuł i chociaż trochę poukładać sobie wszystkie informacje w głowie. Mam do przejrzenia jeszcze trochę ofert, także zabieram się do pracy. Mam nadzieję, że trafię na równie dobrą propozycję, jak kolega powyżej. Pozdr! Dla wszystkich szukających najlepszego kredytu na auto!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *