Podsumowanie tygodnia 30.12

Okres świąt Bożego Narodzenia to tradycyjnie czas wzmożonych podróży, czemu nieraz niestety towarzyszą poważne komplikacje. Teraz ich ofiarą padło lotnisko w Modlinie. Decyzją Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego część jego pasa startowego została wyłączona z użytkowania, co uniemożliwiło lądowanie większych maszyn. Na warstwie betonu stwierdzono uszkodzenia, które mogły zagrozić bezpieczeństwu samolotów.

Przyczyną tego stanu rzeczy było działanie niskich temperatur i prawdopodobnie także błędy popełnione przy konstruowaniu pasa, w związku z czym firma odpowiadająca za jego wykonanie została zobligowana do usunięcia powstałych wad. Większość ruchu została przekierowana na warszawskie Okęcie, przez co Modlin ominie ok. 40 tys. pasażerów, którzy mieli stąd wylecieć do końca 2012 r., a dziennie straty z tego tytułu wynoszą ok. 150 tys. zł. Jednakże nie jest jeszcze znany termin przywrócenia lotniska do pełnej sprawności – na pewno będzie to już po Nowym Roku.

Co do 2013 r. Polacy zdają się mimo wszystko być optymistami. Na zabawę sylwestrową, jak wynika z wyliczeń firmy KPMG, wydamy w sumie 9,2 mld zł, czyli aż o 16,3% więcej niż rok temu. W liczbach bezwzględnych będzie to dokładnie 634 zł na przeciętne gospodarstwo domowe.

2013 przyniesie zresztą wiele zmian w naszej gospodarce. 1 stycznia wchodzi w życie szereg dokumentów, w tym ustawa okołobudżetowa, która zamraża m.in. wysokość pensji w sektorze finansów publicznych. Nowy Rok przyniesie również zmiany na rynku pocztowym, które oznaczają bardziej intensywną konkurencję – Poczta Polska straci bowiem monopol na doręczanie przesyłek o masie do 50 g, a usługi pocztowe będzie mogło świadczyć więcej podmiotów.

Dla firm ważne jest także wprowadzenie kolejnej ustawy deregulacyjnej, a wraz z nią możliwości rozliczenia podatku VAT metodą kasową (czyli po otrzymaniu należności od kontrahenta). Z początkiem stycznia rusza też system eWUŚ, czyli Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców, który ma usprawnić korzystanie ze służby zdrowia, ponieważ będzie do tego wymagany jedynie numer PESEL i dowód tożsamości.

W ostatnich tygodniach była mowa o problemach LOT-u, tymczasem cała branża w Europie przeżywa trudności i 2012 rok prawdopodobnie zamknie stratą rzędu 1,2 mld euro. Taką informację podało Stowarzyszenie Europejskich Przewoźników (AEA), do którego należy również LOT. Ma za to odpowiadać kryzys w strefie euro, wysokie ceny paliwa oraz koszty zewnętrzne – tych obciążeń nie mógł zniwelować nawet dość pokaźny wzrost liczby pasażerów (o ponad 10 mln, czyli o prawie 3% w stosunku do 2011 r.). Co ciekawe, jednocześnie narzekać nie mogą producenci samolotów – w tym roku popyt na nowe maszyny wzrósł o 14%, a w 2013 r. ma to być kolejne plus 10%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *