Na co zwracać uwagę przy finalizowaniu umowy o pożyczkę

Pożyczka to dobry sposób na wydostanie się z kłopotów finansowych. Jeżeli już znaleźliśmy najlepiej spełniającą nasze potrzeby ofertę i chcemy podpisać umowę, powinniśmy wiedzieć, na co zwrócić uwagę finalizując działania.

Przede wszystkim najważniejszy jest sumaryczny koszt pożyczki. W umowie muszą być wyszczególnione wszystkie opłaty, które wiążą się z pobraniem chwilówki. Mogą to być koszta za rozpatrzenie wniosku, przygotowanie i podpisanie umowy, a także należności za ubezpieczenie spłaty pożyczki. Są to tzw. opłaty dodatkowe, które po zsumowaniu niekiedy okazują się dosyć wysokim honorarium. Ważne są także informacje odnośnie oprocentowania. Stopa procentowa może się zmieniać wraz z poziomem stóp procentowych wyznaczanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Ich rosnąca wysokość równa się podniesieniem comiesięcznej raty uiszczanej przez pożyczkobiorcę.

Co jeszcze? Poza punktami dotyczącymi różnego rodzaju dodatkowych kosztów ważne są także odniesienia mówiące o możliwościach i zasadach wcześniejszej spłaty pożyczki. Zdarza się, że klient otrzymuje nieoczekiwany zastrzyk finansowy i jest w stanie spłacić zadłużenie szybciej, niż początkowo zamierzał. Czasem nie jest to takie proste, jakby się mogło wydawać, dlatego należy – jeszcze przed podpisaniem umowy – zdawać sobie sprawę z konsekwencji wiążących się z wcześniejszą spłatą zaciągniętej kwoty.

Finalizując umowę o pożyczkę należy także pamiętać o dokładnym przeczytaniu dokumentu. Punkt po punkcie musimy przeanalizować wszystkie paragrafy, a w razie jakichkolwiek wątpliwości prosić konsultanta o wyjaśnienie. Po podpisaniu dokumentów może już być za późno na wszelkie zmiany. Trzeba wiedzieć, że umowę można zabrać do domu, aby szczegółowo się z nią zapoznać i podpisać dopiero następnego dnia albo – odstąpić od niej, jeżeli uznamy, że warunki nie są dla nas korzystne. Warto skorzystać ze wszystkich swoich praw.

Pożyczki są bardzo często ostatnią deską ratunku. Wiedząc, na co zwrócić uwagę, unikniemy wszelakich trudności i zagrożeń wynikających z podpisywania umowy.

3 komentarze

  1. Wcześniejsza spłata zawsze się przydaje, niestety większość banków i tak chce z tego tytułu otrzymać swoje wynagrodzenie, także trzeba zawsze dokładnie czytać warunki umowy. W moim przypadku (nie podam nazwy banku żeby nie robić niepotrzebnej reklamy) niewiele zyskałam na wcześniejszej spłacie, zaledwie kilkadziesiąt złotych, ale wiem, że są banki, w których można spłacić wcześniej i nie płaci się prowizji, stąd też na przyszłość wiem, dokąd się udać 😉

  2. teraz każda umowa i regulaminy są do pobrania na stronach internetowych banków i parabanków, wystarczy je znaleźć i się wszystkiego dowiedzieć, żeby potem nie biadolić, że się o czymś nie wiedziało. niestety nie wszyscy o tym pamiętają i potem mają problemy na przykład z terminowym płaceniem rat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *