W polskiej gospodarce w ostatnim tygodniu dużo mówiło się o sektorze bankowym. Zwłaszcza o Alior Banku, który zakończył już przyjmować zapisy na swoje akcje, cieszące się zresztą sporym zainteresowaniem ze strony inwestorów prywatnych i instytucjonalnych. Bank planuje zadebiutować na GPW przed 14 grudnia. Wartość całej oferty może sięgnąć grubo ponad 2 mld zł, a zdecydowana większość tej kwoty ma zostać wykorzystana na poszerzenie akcji kredytowej. Inne banki na razie myślą raczej o fuzjach. Chodzi o połączenie Raiffeisen Banku z Polbank EFG oraz Kredyt Banku z BZ WBK, przy czym palma pierwszeństwa należy się temu ostatniemu, który umocni się na pozycji jednego z trzech największych banków w Polsce.
Mówiąc o wydarzeniach z rodzimego podwórka trzeba też wspomnieć, iż wreszcie zakończył się polityczny serial z Januszem Piechocińskim w roli głównej. Lider PSL ostatecznie wszedł do rządu Donalda Tuska w randze wicepremiera i ministra gospodarki. Piechociński rozpoczął urzędowanie od przyjrzenia się branży motoryzacyjnej, której grożą zwolnienia zapowiadane przez Fiat Auto Poland. Lepsze informacje miał inny przedstawiciel rządu. Minister skarbu Mikołaj Budzanowski zdradził, iż szykowana jest spora, bo sięgająca 10%, obniżka cen gazu dla gospodarstw domowych, jak i przemysłu. Jest to skutkiem lepszych warunków na dostawy gazu, które wynegocjowaliśmy z Rosją. Cieszyć mogą się też kredytobiorcy, gdyż RPP obniżyła główną stopę procentową do 4,25%.
Odetchnąć mogą również klienci banków w Hiszpanii, które miały kłopoty finansowe. Zostaną one wsparte sumą blisko 37 mld euro z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego. Tymczasem do niechlubnej grupy krajów z eurostrefy wymagających wsparcia finansowego z zewnątrz, właśnie dołączył Cypr. Pomoc dla Nikozji może wynieść 17 mld euro. Jednak w kontekście gospodarki UE myśli już nie tylko o bankach i budżetach rządów, ale także o swoich młodszych obywatelach. W skali całej Unii ok. 20% osób do 25 roku życia ma trudności ze znalezieniem zatrudnienia. W tym celu Komisja Europejska przedstawiła konkretne propozycje dla państw członkowskich, obejmujące m.in. ściślejsze powiązanie systemu edukacji z wymaganiami rynku pracy oraz ułatwienie odbywania (w tym w innych krajach Unii) praktyk oraz staży.