Pożyczko za 0zł to fikcja?

Akcje promocyjne reklamujące „pożyczki za 0 zł”, „bezpłatne pożyczki”, „pożyczki za darmo” mają na celu przyciągnięcie uwagi potencjalnego pożyczkobiorcy oraz skłonienie go do skorzystania z oferty konkretnej firmy pożyczkowej. Czy jednak w praktyce można zaciągnąć pożyczkę bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów z tego tytułu?

banknoty na marmurze
Czy darmowe pożyczki naprawdę istnieją?

Darmowe pożyczki istnieją

W wielu firmach pożyczkowych, które aktualnie funkcjonują na polskim rynku pozabankowym, można znaleźć ofertę na promocyjną, pierwszą darmową pożyczkę. Takie pożyczki kierowane są jednak wyłącznie do nowych klientów i można z nich skorzystać tylko jeden raz. Oferta ograniczona jest kwotowo, na przykład do 1000 zł, na okres 30-60 dni. Takie oferty wskazuje m.in. porównywarka chwilówek Łowca Chwilowek:

  • Vivus – 1600 zł na maksymalnie 30 dni;

  • Extra Portfel – 1500 zł na maksymalnie 45 dni;

  • Tani Kredyt – 1700 zł na maksymalnie 30 dni;

  • Filarum.pl – 1000 zł na maksymalnie 30 dni;

  • Net Credit – 2000 zł na maksymalnie 30 dni;

  • Alfa Kredyt – 1000 zł na maksymalnie 30 dni.

Wszystkie pożyczki wskazane powyżej dostępne są za pośrednictwem internetu. Wniosek można złożyć online, nie wychodząc z domu, a obsługa zobowiązania ze strony firmy pozabankowej nie jest kosztowna. Dlatego takie instytucje mogą sobie pozwolić na udzielanie bezpłatnie pierwszych pożyczek. Dzięki temu zdobywają nowych klientów, którzy choć w części być może zdecydują się na zaciągnięcie kolejnej pożyczki w przyszłości.

Czy to oszustwo?

Poszukując darmowej pożyczki online na lowcachwilowek można zauważyć, że mają je także firmy zapisane w rejestrze firm pożyczkowych, prowadzonym przez Związek Firm Pożyczkowych. Są to pożyczkodawcy zweryfikowani pod kątem legalności działania, dlatego można śmiało powiedzieć, że bezpłatne pożyczki dla nowych klientów nie są żadnym oszustwem. Niemniej, klient zaciągając je, powinien wykazać się ostrożnością. Warto sprawdzić warunki promocji oraz treść podpisywanej z pożyczkodawcą umowy pożyczkowej, zwłaszcza wówczas, gdy proces kredytowy jest realizowany w trybie online.

Promocyjne pożyczki przysługują osobom, które wcześniej nie korzystały z oferty wybranej firmy pożyczkowej. Jest to więc jednorazowa promocja dla nowych klientów. Każda kolejna pożyczka u danego pożyczkodawcy będzie już płatna.

Aby pożyczka rzeczywiście nie pociągała za sobą żadnych opłat, a pożyczkobiorca spłacił tyle, ile wcześniej pożyczył, musi dotrzymać warunków wskazanych w umowie. Przede wszystkim chodzi tu o termin spłaty zobowiązania. Najczęściej wynosi on maksymalnie 30-60 dni. Przed jego upłynięciem pożyczkę należy spłacić jednorazowo, na konto pożyczkodawcy. Spóźnienie choćby o jeden dzień spowoduje, że naliczone zostaną klientowi inne opłaty. Może to zostać potraktowane jako przedłużenie terminu jej spłaty, a wtedy odsetki od zobowiązania zostaną naliczone. Na podkreślenie zasługuje fakt, że pożyczkodawca za termin spłaty pożyczki bierze termin, w którym otrzyma przelew pieniędzy na swoje konto. Nie ma znaczenia to, w jakim dniu przelew został wysłany z rachunku klienta na rachunek firmy pożyczkowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *