Regulacja prawna dotycząca sektora pożyczek, która właśnie wchodzi w życie, nie będzie miała większego wpływu na małe firmy pożyczkowe. Chociaż działalność małych firm podzielić można na te tradycyjne, jak i online, to ani jedne ani drugie parabanki nie powinny odnotować spadku sprzedaży względem starego systemu prawnego.
Raport dotyczący nowych regulacji prawnych
Raport na temat oceny wybranych skutków regulacji prawnej przeprowadziła firma doradcza PwC. Z całością przedstawionego raportu zapoznać się można przy pomocy udostępnionego w Internecie pliku PDF.
Raport firmy PwC: http://www.pwc.pl/pl_PL/pl/publikacje/assets/regulacja_sektora_pozyczkowego_05_2014_raport_pwc.pdf
Głównym tematem raportu było zbadanie wpływu wprowadzenia limitów na maksymalne koszty pozaodsetkowe ponoszone przez klientów firm pożyczkowych.
Na czym polegać mają nowe zmiany?
Ministerstwo Finansów próbuje ograniczyć nadmierne koszty ponoszone przez klientów firm pożyczkowych. Przynajmniej niektórych z nich. Wiadomo, bowiem, że koszty pożyczek pozabankowych mocno przekraczają ceny zdroworozsądkowe. Z drugiej strony jednak nowe regulacje prawne przygotowane przez Ministerstwo Finansów muszą być skonstruowane w ten sposób, aby jak najmniej ingerować w wolny rynek działalności firm pożyczkowych.
Zmiany wynikające z wprowadzenia regulacji:
- Zmniejszenie rentowności niektórych produktów
- Tańsze pożyczki pozabankowe dla klientów wszystkich firm
Zalety i wady nowego podejścia – co wynika z raportu PwC?
Według analityków firmy PwC nowe regulacje będą w małym stopniu zakłócały obecne funkcjonowanie rynku chwilówek w Polsce. Największe zaburzenia rynku dotyczyć będą pożyczek poniżej kwoty 500 zł – klienci zapłacą za nie mniej, ale firmom pożyczkowym nie będzie się opłacało takich pożyczek udzielać. Wszystko przez wprowadzenie regulacji progów kosztów pozaodsetkowych. Pożyczki w niskich kwotach udzielane na termin powyżej trzech miesięcy, nie ulegną zbytnim zmianom.
Zmiana działalności firm pożyczkowych
Według raportu, z rynku zniknąć mogą oferty pożyczek o mniejszych kwotach, które w chwili obecnej odpowiadają za około 14% oferty wszystkich firm według liczby zawieranych umów. Z drugiej strony, firma przeprowadzając analizę wykazała również, że te produkty finansowe są dla firm mniej rentowne.
Najbardziej stałą kwotą pożyczki pozostanie 1 000 zł udzielane na więcej niż 18 miesięcy. Z pożyczek tego typu firmy raczej nie zrezygnują, chociaż wiadomo, że niewiele jest na rynku parabanków posiadających podobną ofertę, jeśli chodzi o tak długi okres pożyczkowania.
Koniec Providenta?
Według analityków, regulacje dotkną bardziej firmy pokroju Providenta, które oferują pożyczki tradycyjne np. z obsługą w domu. Firmy te najprawdopodobniej „przemianują” się na internetowe i oferować będą jedynie pożyczki całkowicie online. Takie postępowanie pomoże w zmniejszeniu kosztów stałych działalności.
Podsumowanie analizy nowych regulacji prawnych
Biorąc pod uwagę cały rynek finansowy w Polsce, pożyczki pozabankowe wciąż nie zajmują znaczącego w nim rozmiaru. Z tego względu wpływ opisanych powyżej regulacji na cały system finansowy, gospodarkę kraju i finanse publiczne, nie będzie w ogóle dostrzegalny.