Czy wiesz o tym, że blisko 60% Polaków nie ma żadnych oszczędności? A bądźcem do ich gromadzenia jest przede wszystkim Nasze zdrowie? Jak myślisz? Jaki stopień oszczędności uważamy za minimalny do pokrycia nieplanowanych wydatków w gospodarstwie domowym? Z przepowadzonych badań przez PBS spółka z ograniczoną odpowiedzialnością na przełomie 8-12.8.2014 roku za pomocą metody wywiadu telefonicznego CATI w grupie 400 klientów firmy Provident Polska wynika, iż 1 zapytanych jest zdania, że jest to 500-1000 złotych, 22% iż nie więcej niż 500 złotych. Czy wiedziałeś o tym, że Nasze pociechy mobilizują Nas do odkładania pieniędzy? Otóż osoby, które mają dzieci są przekonane do odkładania wyższych kwot oraz odnoszą większe sukcesy – oszczędzają więcej, częściej. Pieniądze odkładamy z myślą o Naszym zdrowiu – 45 procent (52% kobiet, 37 % mężczyzn), stracie pracy – 10 procent, dzieciach – 7 procent.
Niewątpliwie warto wspomnieć o tym iż niewykluczone, że RPP – Rada Polityki Pieniężnej do końca roku jeszcze kilka razy opuści stopy procentowe. Być może do wyjątkowo niskiego poziomu 1.5 %. To nie jest dobra informacja dla tych osób, które oszczędzają dzięki lokatom, kontom oszczędnościowym. Szukasz wyżej oprocentowanych produktów? Przygotuj się na większe ryzyko! I zajrzyj do Naszych publikacji.
Nigdy nie zapominaj o tym, że Nasza praca – Nasza aktywność na rynku pracy to Nasz najistotniejszy wkład. I bądź nadzwyczajnym pracownikiem, przedsiębiorcą/e – przedsiębiorcą. Nie mamy najmniejszych wątpliwości iż to właśnie Nasza praca to Nasz największy kapitał. Pracujesz na pewnym/niepewnym etacie, od czasu do czasu, prowadzisz własną działalność gospodarczą? Z pracodawcą podpisałeś umowę o pracę, zlecenie/o dzieło? Twoja branża znajduje się w kryzysowej sytuacji? Bez względu na to, w jaki sposób odpowiedziałeś na powyższe pytania, nie działaj pod wpływem impulsu. Międzynarodowy Fundusz Walutowy zakłada rosnący spadek bezrobocia w Polsce w przyszłym roku. Jesteś pewna powinnać zarabiać więcej? Sprawdź jak wysoko rynek pracy ocenia Twoje przygotowanie do pracy. Bez wątpienia podniesie do Twoją samooceną albo zachęci do podwyższenia kwalifikacji zawodowych.
- Zaplanuj swoje życie finansowe. Pamiętaj o tym, że w pierwszej kolejności zarabiasz pieniądze, a w drugiej wydajesz (nie odwrotnie!), zaś Twój dochód ma granice. Przeanalizuj listę Twoich zakupów. Potrafisz odróżnić konieczność od widzimisię? Sformułuj swój plan finansowy! Czy wiedziałeś o tym, że osoby – konsumenci oraz e-konsumenci, które decydują się na zakupy bądź e – zakupy pod wpływem impulsu są zdecydowanie bardziej wystawieni na kłopoty finansowe?
- Licz. Zapisuj wszystkie wydatki. Sprawdzaj na jaki cel przeznaczasz największą część swoich zarobków, systematycznie. Załóż zeszyt. Zrób tabelę, kolumny podziel na kilka kategorii wydatków jedzenie, opłaty, rozrywka itp.
- Stopuj wydawane przez siebie pieniądze. Przeczytaj napisane przez Nas poradniki m.in. Jak oszczędzać na wodzie, prądzie, ogrzewaniu, jedzeniu.
- Wydawaj z rozsądkiem. Trzymaj się z daleka od sztuczek sprzedażowych. Wykorzystaj okazje. Kupuj on-line.
- Pomyśl o założeniu konta oszczędnościowego. Określ z góry wysokość wpłat np. 20, 10 czy 5% Twojej wypłaty.
- Scharakteryzuj swój cel. Przez najbliższy rok będziesz odkładał pieniądze na wakacje, remont mieszkania, tzw. Czarną godzinę? Myślisz o oszczędzaniu przez kilka najbliższych lat z myślą o kupnie samochodu, mieszkania?
- Zrezygnuj z drobnych przyjemności. Paczki papierosów, kubka kawy z automatu, batonika, gotowych kanapek, sałatek. Nie przyjmuj nowej karty kredytowej, pomyśl o spłacie tych, które już posiadasz. Nie przystępuj do nowych kredytów, pożyczek.
- Zaoszczędź na dojazdach do pracy. Rozważ zarówno wspólne dojazdy – składkę na benzynę, rower, publiczny transport.
- Unikaj zakupów w towarzystwie najbardziej zamożnych oraz najbardziej niegospodarnych osób. To naturalne! Jeśli jeden z Twoich towarzyszy bądź jedna z Twoich towarzyszek zdecyduje się na kupno np. Drogiej kawy, istnieje dużo prawdopodobieństwo, iż zrobisz do samo. Twoja towarzyszka kupuje mnóstwo ubrań? Wszystko wskazuje na to, że Ty także już za moment wpadniesz w wir zakupów. Zapamiętaj. Rób zakupy solo lub w towarzystwie równie oszczędnych osób. Oszczędzanie także się udziela!